Etykiety

środa, 25 listopada 2020

Monika Utnik-Strugała "Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie" il. Ewa Poklewska-Koziełło


Święta to czas magii. Każdego roku przygotowania do nich mają sprawić, że ludzie będą odczuwali określone, pozytywne emocje, euforie wynikającą ze spotkań z bliskimi, radość z ozdobionego domu i prezentów, przeczytanych lektur, obejrzanych filmów, wysłuchanych i zaśpiewanych kolęd oraz zimowych piosenek, a także smaku potraw. Wiemy, w jaki sposób powinno się ten czas kultywować w naszym kraju. A jak czczą go inne narody, wyznawcy innych religii? I skąd w ogóle pomysł na święta, kiedy na dworze zimno i jakoś taka niespecjalna pogoda do świętowania. A jednak mamy wtedy Boże Narodzenie, Nowy Rok i całkiem długi karnawał. Wszystko w czasie, kiedy za naszymi oknami jest zimno, dni są krótkie, noce długie i ciemne. Jednak te cechy sprawiają, że wszystko, co nam się kojarzy ze świętami nabiera uroku, bo jaka to atrakcja oglądać kolorowe lampki latem, kiedy noc zaczyna się bardzo późno? Czy można cieszyć się z zieleni drzewka, kiedy wszystko za oknem jest zielone? Dużo lepiej ozdoby prezentują się na tle śniegu i nocy. A skąd zwyczaj i umowna data? Pytań może pojawić się wiele. Zwłaszcza, kiedy nasze dzieci są ciekawe świata. I tu z pomocą przyjdzie nam rewelacyjna książka Moniki Utnik-Strugały „Idą święta. O Bożym narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie”.
Na pierwszych stronach poznamy korzenie święta. Dowiemy się, dlaczego akurat ten dzień wyznaczono jako czas czczenia narodzin Boga. Poznamy, które ewangelie wspominają narodziny Jezusa i w jakim kontekście, wejdziemy w świat starożytnych wierzeń, dowiemy się, w jaki sposób odliczany jest czas do Bożego Narodzenia i w jaki sposób kultywowany jest adwent. Pojawią się informacje o prawzorach „kalendarzy adwentowych”, kozła otwierającego przygotowania do świąt, sposoby obchodzenia mikołajek oraz postać biskupa Mikołaja z Miry. Wejdziemy w świat typowych dla danego kraju prezentów oraz pojazdów, którymi Mikołaj dociera do dzieci. Dzień 8 grudnia to święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Podejrzymy, w jaki sposób w różnych regionach świata ludzie je kultywują. Do tego sporo miejsca poświęcono świętu Łucji i interesującym pochodom w Szwecji i powiązaniu Nagrody Nobla z tym dniem. Ponad to poznamy zadziwiające konkursy na najpiękniejsze lampiony i najwspanialsze szopki. Dowiemy się, gdzie przez cały rok możemy kupić elementy przydatne do budowy Betlejem i stajenki, w jaki sposób są one budowane w innych krajach. Poznamy niezwykłe pochody z pochodniami. Do tego wejdziemy w teksty ze Starego Testamentu i dowiemy się , jakie są korzenie chanuki, co pięknego jest w tym święcie. Nie zabraknie też cennych informacji o jarmarkach, choinkach, tworzonych na nie ozdobach. Dowiemy się skąd wziął się zwyczaj ozdabianie drzewek bombkami, czym wcześniej strojono, jak ewoluowały świąteczne ozdoby, gdzie można zobaczyć największe choinki, w jaki sposób szklane cudeńka uratowały fabrykę szkła, dlaczego w niektórych krajach wiesza się skarpety nad kominkiem, a w innych bezpośrednio przynosi je Mikołaj lub Gwiazdor.  Pojawiają się też ciekawostki na temat tego, dlaczego święta niektórym kojarzą się z żabami, a innym z okrętami, a jeszcze innym z gwiazdami. I skąd w ogóle wziął się zwyczaj ozdabiania pomieszczeń gwiazdami. Sporo miejsca poświęcono żywym szopkom, ich początkom, związanych z nimi tradycjom. Do tego dowiemy się o słynnych świątecznych konkursach, loteriach, występach, operach, filmach, książkach, kolędach. W przypadku tych ostatnich poznamy okoliczności ich powstania i teksty, dzięki czemu będziemy mogli z dziećmi nauczyć się ich na pamięć. Wejdziemy też w świat świątecznych roślin, wśród których znajdzie się też rzodkiewka. W którym kraju traktowana jest jak ozdoba? Musicie się przekonać sięgając po książkę Moniki Utnik-Strugały, dzięki której poznacie nie tylko wiele zwyczajów i wierzeń związanych ze świętami, ale też będziecie mogli lepiej zrozumieć różnorodne kultury, docenić ich niezwykłe sposoby przygotowania na ten czas, zapoznać się z zapożyczeniami i przetwarzaniem symboli. Do tego sporo tu wiedzy o świętowaniu Nowego Roku. Jestem zachwycona tą książką.
Całość dopełniają wspaniałe ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło. Dobry papier, bardzo dobrze zszyte strony i solidna oprawa dopełniają całość. Będzie to idealny prezent na mikołajki pozwalający na stopniowe przygotowania do świąt, odkrywanie, jakie ważne wydarzenia są czczone w kolejne dni grudnia. Do kompletu polecam „Dobranocki na Gwiazdkę” oraz „Magiczne święta. Puzzle”.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza