Etykiety

wtorek, 5 lipca 2016

Jacek Podsiadło "Czerwona kartka dla Sprężyny"http://nk.com.pl/czerwona-kartka-dla-sprezyny/2318/ksiazka.html#.V3t3NqK83IU
Jacek Podsiadło, Czerwona kartka dla Sprężyny, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
Piłka nożna dla wielu chłopców to bardzo ważne zajęcie. Całe życie toczy się wokół boiska i zdobywania goli. Lekcje oraz wiele innych zajęć stają się jedynie przerywnikami w najważniejszym dla nich zajęciu. Daniel – jak wielu jego rówieśników – marzy o prawdziwej karierze piłkarskiej. Niestety ma cechę niepozwalającą mu na osiąganie sukcesu. Mimo że jest szybki, to stawia na samodzielność, co w grach drużynowych nie sprawdza się. Nie rozumie trenerskiego nacisku na „grę podaniami” i mimo że stara się o nim pamiętać, w chwilach zaciętej walki na boisku całkowicie o tej radzie zapomina. Jest prawdziwym indywidualistą, którego trudno ujarzmić. Marzy mu się kariera wielkiego piłkarza strzelającego zwycięskie gole. Nie bez przyczyny czuje się winny z powodu przegranego meczu. Tak pięknie szło mu dążenie do bramki przeciwnika i niedostrzeżony przez sędziego faul przeciwnika sprawił, że nie mógł zdobyć gola. Łzy same cisną mu się do oczu. Szybka wizyta w szatni i pod prysznicem oraz marsz do domu mają uchronić go przed konfrontacją z drużyną, wobec której czuje się winny.
Ku jego zaskoczeniu zaczepia go mężczyzna twierdzący, że prowadzi prawdziwą szkółkę piłkarską i szuka właśnie takich zawodników jak on. W końcu marzenia chłopca mogą się spełnić. Został zauważony przez świetnego trenera i rozpoczyna treningi, w której poznaje nowych kolegów łączących miłość do piłki. Pierwsze rozgrywki Złotej Ligii Jurorów mają pokazać jak dobra jest drużyna, a czego jeszcze musi się nauczyć.
„Czerwona kartka dla Sprężyny” to interesująca lektura dla chłopców oraz miłośników piłki nożnej, w której nie zabraknie takich trudnych tematów jak patologia, przemoc w rodzinie, bieda, wykluczenie. Daniel, dzięki kontrastowi ze szkolnym kolegą, Sprężyną, odkryje jak idealną i wspaniałą ma rodzinę i będzie bardziej doceniał wysiłki rodziców.
Książka doskonale wpisuje się w obecne wydarzenia i może stać się prawdziwą inspiracją dla młodych miłośników „gry w nogę”, ale jednocześnie – wykorzystując miłość małych miłośników sportu – zachęcić do czytania o rówieśnikach mających podobne zainteresowania. Książek o piłce nożnej ostatnio ukazało się bardzo wiele. „Czerwona kartka dla Sprężyny” pozornie wydaje się być jedną z wielu. Dopiero po lekturze odkrywamy jej niezwykły urok polegający na pokazaniu pasji oraz problemów młodych bohaterów. Nagrodzona w 2009 roku przez polską sekcję IBBY książka doczekała się kolejnego wydania. W lekturze szkółka piłkarska staje się prawdziwą szkołą życia. Chłopcy uczą się radzić sobie z emocjami, cieszą się powodzeniami oraz borykają z porażkami. Nie zabraknie tam przyjaźni oraz wrogości, rywalizacji i współpracy. Bohaterowie stworzeni przez Jacka Podsiadło to chłopcy bliscy wszystkim nastolatkom. Znajdziemy u nich cechy dobre i złe, próbę odcinania się od rodziców i wchodzenia w świat życia rówieśniczego.
„Czerwona kartka dla Sprężyny” to interesująca książka dla chłopców, a zwłaszcza miłośników futbolu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz