Etykiety

niedziela, 31 lipca 2016

Dorota Suwalska "Zuźka w necie i w realu" il. Nikola Kucharska

http://nk.com.pl/zuzka-w-necie-i-w-realu/2327/ksiazka.html#.V55wQaK83IU
Dorota Suwalska, Zuźka w necie i w realu, il. Nikola Kucharska, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
Żywiołowa, zabawna, nieco naiwna, próbująca zrozumieć skomplikowany świat dorosłych, którzy mimo wieku czasami nie rozumieją, co do nich mówią dzieci – taka jest bohaterka książki „Znowu kręcisz, Zuźka” i najnowszej „Zuźka w necie i w realu”. Nastoletnia dziewczyna po latach lekkiego osamotnienia ze względu na życie na prowincji, którą jej rodzice wybrali jako idealne miejsce do mieszkania zaczyna mieć coraz więcej znajomych. W pierwszym tomie do jej klasy dołączył Jaszko, a do domu naprzeciwko wprowadziła się Marta z siostrą. Dzięki temu życie w Brzezinie zaczyna być znośne. Do pełni szczęście dziewczynce brakuje jeszcze stałego szybkiego łącza internetowego oraz telefonu komórkowego. Przekonanie rodziców do obu rzeczy nie jest łatwe. Zuźka jednak za bardzo nie przejmuje się swoim „brakiem”, ponieważ codzienność dostarcza jej wystarczającą ilość wrażeń. Jako członek Tajnego Klubu Detektywów oraz spostrzegawcze i odważne dziecko musi codziennie dać świadectwo swojej odwadze. Z tego powodu trenuje karate, a do tego – aby jej honor nie ucierpiał - gotowa jest zjeść nieznane owoce, szpiegować z kolegami i koleżankami dziwnego mężczyznę z dredami, informować policję o podejrzanych plantacjach roślin, zgłębiać tajniki ciągów Fibonacciego. Ku swojej radości pewnego dnia w domu zastaje rewolucję informatyczną, dzięki której może zdobywać wiedzę, poznawać ludzi oraz zdobywać sławę, przez śledzenie przestępców. Nie zabraknie także poznawania tajników grafiki, niebezpieczeństw związanych z Internetem, szkolnej codzienności i zwykłych wypadków, które mogą zdarzyć się nieuważnym, nadpobudliwym dzieciom.
„Zuźka w necie i w realu” to interesująca i wartościowa pozycja dla młodych czytelników, którzy stawiają pierwsze kroki w wirtualnym świecie. Dowiedzą się jakich informacji nie należy udzielać na forach, portalach, w jaki sposób zachować bezpieczeństwo w sieci. Nie zabraknie też interesujących informacji z różnych nauk, przekonania, że tylko dzięki systematycznej nauce możemy osiągnąć sukces. Nietypowi nauczyciele (zwłaszcza ekscentryczny matematyk) pozwolą odkryć miłość do matematyki, dziwnych liczb, zachęcą do dokładnej obserwacji przyrody.
Zuźka jest bohaterką taką jak każde dziecko: otwartym na nowości i szybko wprowadzającym je w życie, aby popisać się wiedzą, umiejętnościami i spostrzegawczością przed rówieśnikami. Z tego powodu używa wielu trudnych słów, które bardzo szybko wyjaśnia czytelnikom. Bohaterka odkrywa też jak ciągle niewiele wie o świecie. Kiedy wydaje jej się, że świat technologii jest już dla niej zrozumiały to pojawiają się dziwne „fonty”, które razem z „pedeefami” śnią się po nocach. Zabawna dziecięca naiwność sprawia, że Zuźka jest bliska młodym czytelnikom.
Opowieść Doroty Suwalskiej wzbogacono interesującymi ilustracjami Nikoli Kucharskiej, dzięki czemu powieść czyta się bardzo przyjemnie. Zaprezentowana w książce codzienność staje się pretekstem do przemycenia dzieciom wielu cennych informacji. Styl pisania – lekki, żywy i zabawny – zbliżony jest do tego, co znamy z „Mikołajka”, ale tu mamy do czynienia ze współczesnymi polskimi realiami i bardzo prawdopodobnymi problemami młodych bohaterów mieszkających w małej miejscowości.
Niedługie, dynamiczne rozdziały, żywy język sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko. Powieść polecam uczniom szkoły podstawowej oraz ich rodzicom.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz