Etykiety

niedziela, 3 lipca 2016

Antonella Anghinoni "Rut. Przyjaciółka" il. Alessandra Mantovanihttps://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dziecieca-i-mlodziezowa/Dzieci/Rut-Przyjaciolka
Antonella Anghinoni, Rut. Przyjaciółka, il. Alessandra Mantovani, tł. Anna Gogolin, Poznań „Święty Wojciech” 2016
W Wydawnictwie Święty Wojciech ukazała się seria książek „Płatki”. Wchodzą do niej niedługie, ładnie ilustrowane i przystępnie napisane opowieści o bohaterkach „Biblii” wprowadzające w dzieci w świat tradycji żydowskiej, przybliżającej święta, podające przepisy na potrawy spożywane w czasie świąt związanych z kolejną ważną postacią. Mali czytelnicy dzięki temu poznają historię Sarah, Rebeki, Miriam i Rut. Każda z bohaterek przeżywa inne rozterki, w inny sposób pomaga otoczeniu i bliskim. Łączy ich niezwykła miłość do Boga.
„Rut. Przyjaciółka” to opowieść o wielkiej miłości, poświęceniu, przyjaźni, otwartości, pragnieniu odmiany losu, przełamywaniu tradycji, pracowitości, skromności. Kiedy poznajemy Rut jest małą Moabitką służącą w świątyni boga Kemosza żądnego krwawych ofiar z pięknych dziewczynek. Jakakolwiek skaza dyskwalifikuje potencjalne ofiary. Od najmłodszych lat bohaterce wpajano konieczność poświęcenia się okrutnemu bogu. Posiadająca własną służącą Rut przygotowuje się do ceremonii ofiary, w czasie której musi przyciągać swoim blaskiem i pięknem wzrok ludu. Z tego powodu pragnie mieć najpiękniejszą i najbardziej błyszczącą koronę. Zamawia ją u Żyda Machlona. Złotnik robi dla niej matową ozdobę, co skłania ją do pouczeń oraz wysłuchania o wspaniałym Bogu kochającym ludzi i broniącym przed składaniem krwawych ofiar z ludzi. Stojąca na progu śmierci Rut na odmienna doktryną patrzy z wielką nadzieją. Ukradkowe spotkania ze złotnikiem oraz poznawanie tajników jego wiary sprawia, że piękna Moabitka zakochuje się, a później poślubia Żyda. Jej siostra staje się żoną brata Machlona. Po śmierci męża, jego ojca i brata kobiety postanawiają wyprawić się w rodzinne strony mężów. Z Noemi (teściową) ostatecznie wyrusza wrażliwa Rut, która chce dbać o kobietę do końca jej dni. Pracowitość, skromność, kierowanie się prawami ludu Abrahama sprawiają, że zyskuje ona przychylność miejscowej ludności. Dzięki swojej postawie Bóg nagradza ją dostatkiem i miłością.
Lekturę zakończono informacją o święcie Szawout, w czasie którego Izraelici składali ofiary z pierwszych plonów. W czasie trwania święta zjada się ciasteczka o różnorodnych kształtach. Następnie mali czytelnicy znajdą prosty przepis na ciasto, dowiedzą się w jaki sposób zrobić piękną, ozdobną torbę z koszulki, informacje o postaciach biblijnych i papierową lalkę do kolekcji.
Książkę wzbogacono estetycznymi, przyciągającymi wzrok ilustracjami oraz komentarzami pozwalającymi lepiej zrozumieć tradycję chrześcijańską powiązaną z żydowskimi korzeniami. Całość jest przemyślana i wprowadza małych czytelników w świat wiary. W książce Jezus staje się słuchaczem opowieści o przodkach, przez co dzieci mogą się z nim identyfikować oraz naśladować. Lekturę polecam przedszkolakom i uczniom z rodzin religijnych.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza