Etykiety

piątek, 8 lipca 2016

Aurélie Sarrazin "Pierwsza encyklopedia. Piłka nożna" il. Tiago Americo i innihttp://www.empik.com/pierwsza-encyklopedia-pilka-nozna-opracowanie-zbiorowe,p1120757166,ksiazka-p
Aurélie Sarrazin, Pierwsza encyklopedia. Piłka nożna, il. Tiago Americo i inni, tł. Michał Stefańczyk, Warszawa „Wilga” 2016
Dla małych miłośników sportu w Wydawnictwie Wilga ukazała się interesująca lektura z serii „Pierwsza encyklopedia” pt. „Piłka nożna”. Miłośnicy futbolu znajdą w niej wiele interesujących informacji i będą mogli stopniowo poznawać zasady gry. Całość podzielono na cztery główne rozdziały: Co to jest piłka nożna?, Wszyscy na swoje pozycje!, Czas zacząć grę!, Zawody. Jak we wszystkich tomach i tu dominują ilustracje przyciągające wzrok najmłodszych. Niewielką ilość tekstu do czytania raczej przez dorosłych lub uczniów skonstruowano tak, aby treści nie nudziły, czyli w formie kilkuwyrazowej i jedno-dwuzdaniowej ciekawostki. Mali czytelnicy odkryją, że piłka nożna to sport nie tylko dla chłopców. Z powodzeniem mogą go trenować również dziewczynki i w szkole mogą istnieć drużyny mieszane. To pomoże zachęcić koleżanki i siostry do aktywnego udziału w treningu. Dzieci poznają przykładowe miejsca, w których można grać w futbol. Wśród nich nie zabraknie plaży czy parku, ponieważ kopania piłki i jej prowadzenia warto uczyć się w każdych warunkach. Każdy - nawet najmniejszy piłkarz – wie, że odpowiednie buty to podstawa. Z lektury dowiemy się jak wygląda takie obuwie i dlaczego ta niezwykła budowa jest tak bardzo ważna w czasie gry.
Autorzy wprowadzą nas do klubu sportowego, gdzie poznają tajniki funkcjonowania organizacji sportowych, wyboru odpowiedniego stroju oraz poznają odpowiednią rozgrzewkę dla przyszłego mistrza piłki nożnej. Zestaw ćwiczeń może być idealną inspiracją dla małych miłośników sportu. Strona z treningiem może również pomóc rodzicom w organizowaniu ćwiczeń dla najmłodszych.
W książce poruszony jest też temat rozgrywek. Znajdziemy tam zarówno zwycięzców, jak i przegranych. W kontekście różnych osiągnięć nazwano odczucia, co pomoże młodym zawodnikom poznać i zrozumieć własne emocje. W czasie wizyty w szatni autorzy poruszają ważną kwestię higieny, czyli konieczności posiadania czystego stroju na zmianę, wzięcia prysznica po ćwiczeniach, odżywiania i picia odpowiednich płynów. Po tym bogatym w informacje pierwszym rozdziale znajdziemy wiele interesujących informacji o poszczególnych rolach na boisku oraz konieczności kształtowania umiejętności współpracy. „Czas zacząć grę!” i „Zawody” to rozdziały pokazujące dzieciom to, co same mogą poznać uczestnicząc w meczu. Całość podsumowano testem, który pozwala sprawdzić wiedze zdobytą przez czytelnika.
Książka jest bardzo interesująca, posiada przyjazną szatę graficzną przyciągającą wzrok dzieci. Dzięki treściom będzie nam łatwiej przekonać pociechy do dbania o własne rzeczy, zachowywania ładu w otoczeniu, przestrzeganiu zasad higieny (od mycia po odpowiednie odżywianie się). Piłka nożna jest tu pokazana jako interesująca gra zespołowa, w której ważne są wielogodzinne treningi, doskonalenie własnej umiejętności oraz kształtowanie samodyscypliny. Dobry zawodnik to w końcu taki, który nie marudzi, czuje się odpowiedzialny za drużynę, współpracuje.
Dzięki licznym ilustracjom łatwo wytłumaczyć zasady gry najmłodszym. Twarda oprawa, piękne ilustracje, przejrzystość oraz wielość elementów sprawiają, że dziecko spędzi z książką wiele godzin. Myślę, że będzie ona doskonałym dodatkiem do spacerów z piłką oraz pierwszych treningów z rodzicami. Przykładowe ćwiczenia oraz podpowiedź, co należy zrobić przed i po treningu pomogą rodzicom wejść w rolę trenerów, a dzieciom zawodników. Książkę polecam zarówno przedszkolakom jak i uczniom nauczania początkowego.2 komentarze:

 1. Mnie interesuje ta książeczka coś tam na wsi jak ona wygląda w środku? Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu o książce: http://annasikorska.blogspot.com/2016/07/camille-babeau-pierwsza-encyklopedia-na.html

   Ola jest nią zachwycona. U nas wielki plus mają książki bogate w przejrzyste szczegóły, czyli może być wiele elementów byle wyraźnych

   Usuń