Etykiety

piątek, 1 lipca 2016

Aniela Cholewińska – Szkolik "Przyjaciele zwierząt. Nowy dom zajączków" il Aneta Kryszakhttp://www.zielonasowa.pl/nowy-dom-zajaczkow-przyjaciele-zwierzat.html
Aniela Cholewińska – Szkolik, Przyjaciele zwierząt. Nowy dom zajączków, il Aneta Kryszak, Warszawa „Zielona Sowa” 2016
Pani Helena jest dobrym duszkiem leśnych zwierząt. Jej opieka, troska i poświęcenie oraz dbałość o środki na leczenie dają szansę na przeżycie. Mali i duzi dzicy przyjaciele mogą w jej Leśnym Azylu nabrać sił. Okazuje się jednak, że samo poświęcenie nie wystarcza, kiedy ma się kłopoty finansowe z powodu braku źródeł finansowania. Zwierząt niestety nie ubywa, ponieważ na miejsce poprzednich pojawiają się kolejne. O pomoc prosi panią Alicję piszącą artykuły o zwierzętach. Tym razem będzie to informacja o mieszkańcach azylu i braku środków na ich leczenie. Dzięki temu Amelka i Wojtek mogą odwiedzić ciocię i zobaczyć zwierzęta.
W czasie odwiedzin dowiedzą się więcej o każdym mieszkańcu i zobaczą zajączki przywiezione przez rolnika, który jest przekonany, że w czasie sianokosów zabił ich matkę. Pani Helena daje jeszcze małym zwierzakom szansę na życie w naturalnym środowisku, ale okazuje się, że są za małe, aby mogły radzić sobie same, a miejsca w azylu nie ma. Amelka i Wojtek wychodzą w propozycją zaopiekowania się maluchami. W końcu mają już doświadczenie z opieką nad małym wilczkiem. Rodzice się zgadzają i dzięki temu do ich domu trafiają dwa zajączki o całkowicie odmiennych charakterach. Wojtka szarak chętnie je, ogląda dom i ogród, a Amelki jest bardzo nerwowy i bardzo długo nic nie chce jeść. Dopiero cierpliwość i dbałość dziewczynki sprawiają, że i on nabiera apetytu oraz śmiałości. Również dla Leśnego Azylu pojawiła się nadzieja: artykuł o potrzebach zwierząt się ukazał, a Wojtek z kolegami w szkole zorganizuje zbiórkę pieniędzy. Niestety plakaty ciągle są niszczone i kilka osób niechętnie podchodzi do akcji. Do tego Chabrówkę odwiedza pan Sławomir Zysk znany z pierwszego tomu, jako bardzo niesympatyczny mieszkaniec pobliskiej wsi. Tym razem przyszedł tylko zapłacić za drewno, ale… jego usposobienie i zachowanie sprawiają, że zajączek Amelki znowu boi się wszystkiego. Złość i wielki żal dziewczynki martwiącej się o puchatą kulkę sprawiają, że pan Zysk się zmienia. Na ile? Przekonajcie się sami.
Książki z serii „Przyjaciele zwierząt” to ciepłe opowieści o dzieciach pomagających zwierzętom potrzebującym pomocy. Mali czytelnicy dowiedzą się jak bardzo ważna jest opieka nad słabszymi, dlaczego to zajęcie to bardzo odpowiedzialna praca. Żyjący blisko przyrody (w leśnej leśniczówce) bohaterowie pięknie współgrają z naturalnym otoczeniem. W ich życiu nie ma pośpiechu, ale  spokój, czułość. Dorośli są troskliwi, dbają o własne pociechy i pozwalają im na dość dużo swobody oraz zachęcają do samodzielności.
Dużym plusem opowieści jest prosty, żywy (strona czynna) język wciągający dzieci w wir akcji i przeżywania dylematów razem z Amelką i Wojtkiem. Dzięki temu książkę możemy czytać już przedszkolakom, a w szkole nasza pociecha sama chętnie sięgnie po lekturę. Szczęśliwe zakończenie sprawia, że mali czytelnicy sami chętnie zaczną działać, uczyć się obserwować i pomagać zwierzętom. Takie spojrzenie pozwoli dzieci nauczyć empatii dla ludzi i zwierząt. Kolejnym plusem są piękne ilustracje Anety Kryszak, której szkice wzbogacają całą serię. Realistyczne, estetyczne, bardzo dobrze dopracowane obrazki sprawiają, że młodsze i starsze dzieci chętnie zerkają do książki. Duża czcionka zachęca do samodzielnego czytania. Na końcu książki dzieci znajdą informację o zajączkach napisaną przez Marzenę Kwietniewską – Talarczyk. Całość jest przemyślana i dostarcza czytelnikom sporej dawki wiedzy.
„Nowy dom zajączków” to interesująca propozycja dla małych czytelników. Książką o zwierzętach powinny już zainteresować się przedszkolaki. Niedługie rozdziały pozwolą na czytanie i skupienie dziecka, a nowe treści, rozwijana akcje pomoże nam w trenowaniu ich pamięci. Warto przed czytaniem kolejnego rozdziału przypomnieć, o czym czytaliśmy wcześniej. Uczniowie bez problemu poradzą sobie z tą książką sami. Bohaterowie w ich wieku pomogą im identyfikować się z książkowymi przyjaciółmi zwierząt.
1 komentarz: