Etykiety

wtorek, 26 lipca 2016

Jennifer Chambliss Bertman "Pożeracze książek" il. Sarah Wattshttp://www.gwfoksal.pl/ksiazki/pozeracze-ksiazek.html
Jennifer Chambliss Bertman, Pożeracze książek, il. Sarah Watts, tł. Michał Zacharzewski, Warszawa „Wilga” 2016
Garrison Griswold, prezes wydawnictwa Bayside i wielki miłośnik książek oraz zagadek, regularnie organizuje konkursy dla dzieci i młodzieży, a nawet dorosłych. Ponadto stworzył stronę jednoczącą łowców książek. Jej ideą jest wymyślanie i rozwiązywanie zagadek w celu znalezienia ukrytej przez innego uczestnika książki. Dzięki rejestracji swoich lektur uczestnicy mogą śledzić ich wędrówkę i brać udział w wyścigi po książki innych graczy.
Akcja rozpoczyna się dość mrocznie. Garrison Griswold przygotował kolejną pasjonującą grę. Tym razem ma ona poruszyć całe miasto w celu znalezienia niezwykle ważnej, niespotykanej i starej książki. Jeszcze nikt nie zna szczegółów, które miał podać podczas spotkania, na które się wybierał. Niestety został napadnięty. Zdążył tylko ukryć książkę, która i tak nie interesowała napastników szukających bardzo starej książki.
W tym czasie do San Francisco sprowadziła się bardzo nietypowa rodzina. Rodzice Emili postanowili, że będą mieszkać w pięćdziesięciu dwóch stanach, dlatego każdego roku pakowali się i przenosili do kolejnego miasta, w którym nim zdążyli zagrzać miejsce ponownie się z niego wyprowadzali. Ich dzieci dzięki temu mają niezwykle bogate dzieciństwo, ale jednocześnie pozbawione są czegoś, co można wypracować tylko posiadając wystarczająco dużo czasu: przyjaźni. Przypadek sprawił, że rodzina zamieszkała w kamienicy, w której mieszka również James, chłopiec pasjonujący się szyframi. Od chwili poznania go, znalezienia tajemniczej książki życie Emili nabrało nowego tempa. Przypadkowo stała się jedyną uczestniczą gry, która stawia jej na drodze wiele przeszkód, niebezpieczeństw oraz intryg, a wszystko przez to, że na tę książkę polują inni. Nie zabraknie tam również szkolnych realiów, starć między rówieśnikami, klasowych konkursów rozwijających wiedzę i spostrzegawczość. Czytelnicy zdobędę sporą dawkę informacji o szyfrach. Czy uda im się rozwiązać skomplikowane wskazówki? Dokąd ich zaprowadzą? Kto i dlaczego depcze im po piętach? Przekonajcie się sami.
Prosty, opisowy język dostosowany do akcji, która początkowo jest wolna i doskonale oddaje klimat wchodzenia bohaterów w grę, której stali się jedynymi uczestnikami. Z każdą stroną nabierają większej wprawy, są coraz bardziej pochłonięci dążeniem do celu. Przygoda z książką uczy bohaterów wielu rzeczy: Emili odrywa, że czasami jest zbyt zapatrzona w siebie i samolubna, dostrzega to jakiego ma wspaniałego brata, poznaje członków popularnego zespołu muzycznego, odwiedza antykwariat, dzięki kolejnym wskazówkom poznaje swoje nowe miejsce zamieszkania.
Poza świetną zabawą autorka oferuje swoim czytelnikom spora dawkę wiedzy o literaturze. Nie wszystko, co znajdziemy w książce jest prawdą, ale sporo tak. Informacje o tym z jakich wydarzeń Jennifer Chambliss Bertman czerpała inspiracje znajdziemy na końcu książki.
Lekturę polecam wszystkim miłośnikom książek. Szczególnie powinna spodobać się uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum. Ze względu na tematykę, bogactwo informacji nie znudzi również starszych czytelników, których może zainspirować do własnych poszukiwań zagadek w książkach, zainteresować twórczością Edgara Allana Poego.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza