Etykiety

niedziela, 8 marca 2015

Joanna M. Łukasik, Katarzyna Jagielska, Roman Solecki "Nauczyciel – Wychowawca - Pedagog. Szkolne wyzwania"

Joanna M. Łukasik, Katarzyna Jagielska, Roman Solecki, Nauczyciel – Wychowawca - Pedagog. Szkolne wyzwania, Kielce „JEDNOŚĆ” 2013
Życie szkolne obfituje w wiele wydarzeń: zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, a także trudów, którym muszą sprostać nauczyciele i uczniowie. Pierwszym krokiem do zdobycia odpowiednich umiejętności jest zdobycie wiedzy. To właśnie oferuje nam książka „Nauczyciel, wychowawca, pedagog. Szkolne wyzwania”. Znajdziemy tu odwołanie do rozporządzeń prawnych, poznamy podstawowe dokumenty w pracy nauczyciela, sposoby planowania pracy wychowawcy, sposoby poznawania uczniów i wspierania ich zainteresowań, sposoby radzenia sobie z uczniami trudnymi oraz nieprzewidywalnymi sytuacjami, sposoby współpracy z rodzicami.
Praca zawiera minimum, jakie powinien wiedzieć nauczyciel, by mógł zacząć pracę w szkole. Jest to publikacja bardzo przydatna dla słuchaczy kolegiów nauczycielskich, studentów oraz wszystkich absolwentów kierunków nauczycielskich, chcących pracować w szkole. Autorzy przybliżają nam realia i specyfikę pracy. Wielkim plusem tej książki jest wiele wskazówek, które będą niezwykle przydatne dla osób, które nigdy wcześniej nigdzie nie pracowały.
Książkę podzielono na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W pierwszej znajdziemy opisy działań nauczycieli, podstawowych dokumentów funkcjonujących w szkole, sposobów poznawania uczniów, codzienności w szkole i współpracy z rodzicami. Część druga to aneksy zawierające konkretne propozycje metodyczne, gotowe scenariusze.
Niewielkich rozmiarów publikację napisano prostym językiem, dzięki czemu czyta się przyjemnie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza