Etykiety

niedziela, 22 marca 2015

Zofia Stanecka "Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach"

Zofia Stanecka, Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach, il. Marta Ruszkowska, Warszawa „Egmont” 2015
Rodzeństwa potrafią być przerażająco różne. Tak samo wychowywane dzieci stanowią często piękny kontrast, z jakim mamy do czynienia w książce „Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach”. Jula jest typem grzecznej dziewczynki, która zawsze chce się pięknie prezentować. Czasami przesadza z ozdobami, ale wszystko w imię upiększania się. Natomiast Pola jest prawdziwym tygrysem. Można powiedzieć, że takim tygryskiem jak z bajek o Kubusiu Puchatku: bryka, zachowuje się nieodpowiednio i nie do końca rozumie, dlaczego jej zachowanie jest złe. W całym tym zamieszaniu wielką rolę odgrywa mama, która musi dziewczynkom wiele rzeczy tłumaczyć, aby umiały się odpowiednio zachować w każdej sytuacji. Bycie damą to nie tylko chodzenie w pięknych bucikach i sukienkach, ale umiejętność dostosowania się do sytuacji.
Razem z bohaterkami małe dziewczynki dowiedzą się, jak powinny się ubierać, dlaczego należy dbać o czystość i higienę oraz właściwe zachowanie. Odkryją, że bycie damą wcale nie musi być nudne, bo damy też chodzą na plażę, zwiedzają, bawią się na przyjęciach urodzinowych, chodzą do teatru, gdzie wbrew pozorom może być bardzo ciekawie.
Książka Zofii Staneckiej jest napisana bardzo przystępnym językiem, dzięki czemu dzieci nie będą miały problemu ze zrozumieniem. Wielkim plusem jest podzielenie opowieści na rozdziały, co ułatwi rodzicom poruszanie się w książce i czasami czytanie podczas tych specjalnych okazji, kiedy brakuje sił na tłumaczenie, dlaczego strój, który sobie wybrało dziecko jest nieodpowiedni.
Jest to świetna lektura dla dziewcząt, które chcą wiedzieć jak powinna zachowywać się i ubierać dana. Można ją śmiało czytać przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Duża czcionka i interesujące ilustracje powinny przyciągnąć dziewczynki i zachęcić je do samodzielnego czytania.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza