Etykiety

środa, 4 marca 2015

Jurij Felsztinski, Michaił Stanczew "Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę"

Jurij Felsztinski, Michaił Stanczew, Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę, tł. Jerzy Redlich, Poznań „Rebis” 2015
Sytuacja polityczna na Ukrainie przykuwa uwagę całego świata. Wielu z nas z niepokojem słucha wiadomości i zastanawia się, kiedy Rosjanie wkroczą do Polski. Analiza nieodległych wydarzeń politycznych w Rosji i krajach jej przyległych mogą dać odpowiedzi na wiele dręczących nas pytań oraz pozwolą zrozumieć zachowania władz dawnego zaborcy Polski. Jurij Felsztinski i Michaił Stanczew wprowadzają czytelników w świat rosyjskiej polityki, zmian władzy, wprowadzania dyktatury. Działania podejmowane przez Wladimira Putina mogą kojarzyć nam się z zachowaniami rządzących komunistów odgórnie sprawujących władzę nad ludem. Ojcowie narodu prowadzili swoich poddanych przez głód, męki, strach ku lepszej przyszłości, której nigdy nie doczekali. Działania Putina ukazano w podobnym świetle.
Autorzy przybliżają nam również historię Ukrainy, zmian politycznych przebiegających na tych terenach jeszcze przed powstaniem państwa, które zależało od silniejszej Moskwy i jej władców. Wielowiekową zależność trudno było zerwać, przez co upadek komunizmu, odzyskanie niepodległości nie wyzwoliły tego kraju. Wyjaśnienie rosyjskich argumentów dotyczących dawnych ziem rosyjskich z tej perspektywy staje się zrozumiałe. Z drugiej strony autorzy często porównują zachowania Putina z zachowaniami Józefa Stalina, nieliczącego się z opinia innych oraz siejącego terroryzm, likwidującego wolność słowa i poglądów.
„Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę” to pozycja, która nie daje nam odpowiedzi dotyczących przyszłości, ale pozwala spojrzeć szerzej na działania agresywnej Rosji i widzieć w nich potencjalny początek kolejnej wojny światowej. Polecam wszystkim zainteresowanych obecnymi wydarzeniami oraz pragnącym poznać źródła konfliktu, który nie zaczął się kilka miesięcy czy lat temu, ale rozwijał się przez stulecia. Książka napisana przystępnym językiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz