Etykiety

wtorek, 24 marca 2015

Michael Schmidt-Salomon "Poza dobrem i złem"

Michael Schmidt-Salomon, Poza dobrem i złem, tł. Andrzej Lipiński, Słupsk „Dobra Literatura” 2013
Istnienie dobra i zła jest dla nas taką oczywistością, że nie wyobrażamy sobie świata bez oceniania, patrzenia przez pryzmat odczuwania radości i smutku. Michael Schmidt –Salomon pięknie dekonstruje mit istnienia dobra i zła. Subtelnie prowadzi czytelnika za rękę i pokazuje dobroć złych i zło dobrych. Obnaża tu patrzenie przez pryzmat kultury i w ten sposób kształtowania relacji z innymi. Dialog i zrozumienie w takich warunkach nie są możliwe. Wiara w naszą własną nieomylność, nasze osobiste dążenie do poprawiania świata może często i innej perspektywy być uważane za zło. Podaje wiele przykładów religijnych ukształtowań przekonań, które prowadziły do ludobójstwa, pastwienia się nad słabszymi, wykorzystywaniem członków społeczności przez elity, które oświeciły słowa z pism przekazanych przez siłę stwórczą. W imię tych prawd różnorodne obozy zwalczały się przelewając krew.
Niemiecki filozof pokazuje nam również okrucieństwo natury oraz przypomina o obaleniu idealistycznych wyników badań Konrada Lorenza w XX wieku, o czym często zapominamy patrząc na nasz gatunek, jako jedyny zdolny do bezmyślnego i bezcelowego okrucieństwa. Mit natury niewinnej i niewyniszczającej własny zostaje zderzony z faktami.
„Poza dobrem i złem” to świetnie napisana praca pokazująca czytelnikowi spojrzenia na świat uwolnione od ciężaru religijnego patrzenia na otoczenie. Uświadamia nas, że człowiek świadomy swojej małości cieszy się każdą chwilą pozostając uwolnionym od wizji piekła. Autor otwiera nasz umysł na świat wolny od piekła, ale jednocześnie pełen ludzi, którzy nie chcą sprawiać sobie i innym przykrości tylko radość. Niesamowita erudycja autora, jego skromność i otwartość umysłu sprawiają, że o rzeczach bardzo skomplikowanych może przeczytać przeciętny czytelnik, a i dla tego obytego czytanie będzie prawdziwą przygodą. Polecam na zajęcia z etyki zarówno dla gimnazjalistów, licealistów oraz studentów. Jest to lektura bardzo ważna i wskazująca słabe strony naszej kultury, której udało się wypracować ogólne prawa człowieka, które w obliczu ideologicznych starć mogą zostać utracone.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza