Etykiety

wtorek, 3 marca 2015

Tamara Michałowska "20 bajek do czytania dzieciom przed snem"

Tamara Michałowska, 20 bajek do czytania dzieciom przed snem, Poznań „Siedmioróg” 2014
Gruba kartonowa okładka miękko oprawiona i z piękną ilustracją: dziewczynka śpiąca ze swoimi przyjaciółmi-pluszakami w łóżku. Każdy jest inny i o każdym poznamy inna bajką, ponieważ dzieci lubią słuchać opowieści o swoich zabawkach. Po otwarciu zobaczymy pierwsze śliczne strony z narysowanymi pluszakami. To właśnie one sprawiły, że moja córka sięga po tę książkę codziennie i prosi, aby powiedzieć jak się nazywają przedmioty na ilustracji. Wodzi palcem wśród kilkudziesięciu postaci. Czasami przerywa mi czytanie, by wrócić do stron, które jej podobają się najbardziej. Środek to również nęcące swym pięknem ilustracje, duża, czasami zróżnicowana czcionka.
Solidna, kwadratowa, estetyczna, ze śliskimi stronami książka kryje w sobie dwadzieścia bajek (nie tylko) do poduszki. Kilkustronnicowe przygody pozytywnych bohaterów zawsze kończą się dobrze. Motywem przewodnim jest miłość: do rodziców płci przeciwnej, świata, odmienności. Mały Truteń pozwoli zabieganym maluchom przypomnieć to, co sami często chcą powiedzieć, ale w natłoku dziecięcych odkryć zapominają, Zielony Kapelusz pozwoli zrozumieć, że nie zawsze trzeba brać zły przykład z otoczenia, że po swojemu można być dobrym, miłym, uczynnym. Z Pankiem poznają smak wiejskich przyjaźni i odkryją, że pochodzenie oraz bogactwo nie są takie ważne. Liczy się to, co my możemy dać innym, a inni nam. Do tego będą mogły pośmiać się z nadgorliwości Papy Koguta, który chce, aby wszystkie zwierzęta wstawały wcześnie rano i odkrywa, że niektóre prowadzą nocny tryb życia. Każda bajka jest odmienna, każda porusza ważne dla dzieci problemy.
Zbiór bajek polecam wszystkim przedszkolakom i dzieciom w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzięki dużej czcionce będą mogły samodzielnie stawiać pierwsze kroki w nauce czytania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz