Etykiety

poniedziałek, 2 marca 2015

Anna Lorkowska "Wierszyki dla całej rodziny. Tom 2"

Anna Lorkowska, Wierszyki dla całej rodziny. Tom 2,  il. Agnieszka Drabik, Gdynia „Novae Res” 2015
„Wierszyki dla całej rodziny” Anny Lorkowskiej to niewielkich rozmiarów książka z piętnastoma rymowankami poruszającymi ważne sprawy. Nie zabraknie tam opowieści o bakteriach, zdrowym jedzeniu, ważnych miastach, polskich zabytkach, porach roku, miesiącach i dniach tygodnia. Niedługie wiersze pozwalają przedszkolakom przyswoić sobie podstawową wiedzę z humanistyki, geografii, biologii, historii, kultury. Dzieci dowiedzą się o dobrych nawykach, odpowiednim zachowaniu i życzliwości. Pełne ciepła utwory mogą stać się pretekstem do rozmów na określone tematy lub mogą je zastąpić. Wieczne tłumaczenie, dlaczego należy dbać o higienę można zastąpić interesującą opowieścią o wędrówce bakterii, które wywołują choroby.
Wizualnie jest to piękna publikacja: piękne żywe, wyraziste ilustracje, duża czcionka, twarda, śliska okładka i mocny papier. Niestety jak dla przedszkolaków ilustracji jest niewiele, a przecież to one są dla najmłodszych najważniejsze. Starszym taka ilość starczy, ale treść będzie zbyt infantylna.
Interesujące, czasami zabawne wierszyki z niedokładnymi rymami, a mimo tego czyta się troszkę trudno (nagromadzenie pewnego rodzaju wyrazów i lekko zachwiane metrum).
Książkę polecam przedszkolakom.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza