Etykiety

sobota, 7 marca 2015

Gina Holmes "Szklane skrzydła"

Gina Holmes, Szklane skrzydła, tł. Iwona Janiak, Poznań „Święty Wojciech” 2015
„Izolacja jest najlepszą bronią oprawcy. Jeśli kobieta nie ma w pobliżu żadnych przyjaciół czy rodziny, kto ma jej powiedzieć, że to, co znosi w domu, nie jest normalne? Gdzie pójdzie, jeśli w końcu poczuje, że ma dość? Kto pomoże jej wzmocnić się na tyle, żeby zaczęła w siebie mocno wierzyć i sprzeciwić się temu, o czym i tak gdzieś w głębi serca wiedziała, że jest niewłaściwe? Oprawca wmawia jej, że on powinien jej wystarczyć, ale nikt nie może być nigdy wszystkim dla drugiej osoby”.
„Szklane skrzydła” to opowieść matki poranionej małżeństwem z cwanym mężczyzną, który bardzo sprytnie wkradł się w jej życie. Nie jest ona pierwszą i ostatnią kobietą, która doznała przemocy psychicznej i fizycznej, ale jej historia może spowodować przebudzenie ze snu ofiary.
Nie ma tu drastycznych scen. Są tylko ostre słowa, mocne ciosy i wymagania, którym nikt nie jest w stanie sprostać. Więżenie kobiety w domu przez zakazywanie jej chodzenia do pracy, wmawianie, że może są biedni, ale za to dumni i nie potrzebują niczyjej pomocy sprawia, że zepchnięta w biedę i zastraszona dziewczyna czuje się zagubiona i nieszczęśliwa. Powrót do domu? Po ucieczce z niego i braku akceptacji związku przez rodziców? Wszystko to bardzo łatwo odrzuca.
Na szczęście dla niej pewnego dnia mąż podczas wypadku w pracy traci wzrok, a przez to i pracę. Głód i poczucie bezsilności sprawiają, że Penny chowa swoją dumę, aby zdobyć jedzenie. Udaje jej się również zyskać pracę, poznać przyjaciół i odkryć, że można żyć zupełnie inaczej. Nawet z licznymi ranami, jak jej nowe przyjaciółki.
Książka ma dość prostą fabułę, ale bardzo wciągającą. Autorka przestrzega nas przed okrucieństwem, którym się z nami podzieli i szczerze mówiąc przy dużych dawkach przemocy serwowanych we filmach jest niesamowicie subtelna, ale z drugiej strony bardzo umiejętnie opisuje jak wygląda przemoc. Dopiero osoba, która przeżyła coś podobnego może odkryć ogrom cierpienia bohaterki.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza