Etykiety

wtorek, 10 marca 2015

Andrea Erkert "Nowe gry i zabawy pobudzające wszystkie zmysły"

Andrea Erkert, Nowe gry i zabawy pobudzające wszystkie zmysły, Kraków „JEDNOŚĆ” 2013
Jak wyglądały dzieciństwa większości z nas? Niewielka ilość zabawek, większość czasu na placu zabaw w towarzystwie innych dzieci, blisko przyrody, zwierząt. Dzieci miały czas na odkrywanie otoczenia, fantazjowanie. Teraz sadza się je przed telewizorem, kupuje kolejną zabawkę. Takie podejście jednak nie owocuje. Dzieci są nerwowe, nie potrafią się skupić na niczym, wykonywanie czynności manualnych sprawia im problemy, a brak ćwiczenia umiejętności mowy przyczynia się do dużej ilości wad wymowy, przez co jeszcze nastolatki mówią niewyraźnie i seplenią. Dziecko wpatrzone w telewizor skupia się na obrazach. Niewielu słów się uczy. Natomiast dzieci, którym pozwoli się na swobodne oraz ukierunkowane odkrywanie świata rozwijają się zdecydowanie lepiej. Mogą ćwiczyć różnorodne umiejętności: od mowy po utrzymywanie równowagi. Poza lepiej dotlenionym i sprawniejszym mózgiem mamy malucha o dobrej kondycji fizycznej.
„Nowe gry i zabawy pobudzające wszystkie zmysły” to zbiór pomysłów na organizacją czasu dzieci mających rozwinąć percepcję słuchową, kinestetyczną, wzrokową i dotykową, węch i smak oraz zmysł równowagi. Proponowane prace podzielono na sześć rozdziałów zgodnie z umiejętnościami, które rozwijają. Znajdziemy w nich dokładne wskazówki i podpowiedzi oraz praktyczne pomysły. Wielkim plusem jest podanie wieku dzieci, do których zabawa jest skierowana.
W publikacji znajdziemy wiele nowych zabaw, ale też i te, które znamy z własnych przedszkolnych i szkolnych doświadczeń, czyli prace z roślinami, zielnikami, obserwacjami przyrodniczymi. Większość zabaw bardzo dobrze sprawdza się w domu z jednym dzieckiem.
Książka jest świetną publikacją, dla tych, którzy nie posiadają doświadczenia w pracy z dziećmi lub nie maja pomysłów na spędzanie czasu z nimi. Polecam przedszkolankom, nauczycielom oraz opiekunkom i rodzicom dzieci.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza