Etykiety

piątek, 27 marca 2015

Manuel Castells "Społeczeństwo sieci"

Manuel Castells, Społeczeństwo sieci, tł. M. Marody i in., wyd. 2, Warszawa „PWN” 2010
Każdy z nas widzi zachodzące wokół zmiany, których przyczyną są najnowsze media. Przejście od informacji podawanych w książkach, dziennikach do wykorzystania radia i telewizji, a później komputerów do rozprzestrzeniania idei i informacji wprowadziło wiele zmian, które przyspieszyły po przejściu od tradycyjnych platform internetowych, których właściciele musieli poświęcić wiele czasu i posiadać sporo wiedzy na temat programowania do witryn, które wymagają założenia maila sprawiło, że relacje międzyludzkie oraz aktywność każdego z nas są przekształcane. Niby to wiemy, ale ciągle pozostajemy nieświadomi zasięgu i konsekwencji tych przemian.
Manuel Castells w solidnej pracy „Społeczeństwo sieci” przygląda się wpływowi na wiele dziecin, obserwuje zmiany ideologiczne w krajach najbiedniejszych, których jedyną własnością jest fundamentalna ideologia. Sporo miejsca poświęcił analizie zmian zachodzących w gospodarce, na rynku pracy i wyłanianiu się nowej klasy społecznej (czasowników i bezrobotnych, czyli prekariatu). Autor na wiele zmian patrzy przez pryzmat możliwości szybkiego rozprzestrzeniania się idei, które mogą pochłonąć najsłabszym, ale też mogą dać im szansę na globalny bunt.
Interesującym spojrzeniem na ludzi biorących udział w sieciowym życiu społecznym jest spojrzenie na nich przez pryzmat bycia self. Zwraca szczególną uwagę na wielkie niebezpieczeństwo jakim jest wzrost nacjonalizmów i fundamentalizmu religijnego, który dzięki sieci może się szybko rozprzestrzeniać zagarniając poczucie odrębności i tożsamości ludzi, którzy tworzą takie wirtualne społeczności.
W książce znajdziemy opisy wielu teorii dotyczących sieciowego życia, ich krytykę oraz próbę znalezienia własnej drogi przez autora. „Społeczeństwo sieci” to świetna książka dla studentów komunikacji medialnej, informatyki, socjologii, marketingu, w których spojrzenia na funkcjonowanie pewnych aspektów życia w sieci jest bardzo ważne. Mimo upływu kilku lat książka nie straciła na aktualności.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza