Etykiety

wtorek, 17 marca 2015

Éva Janikovszky "Gdybym był dorosły" il. László Réber

Éva Janikovszky, Gdybym był dorosły, il. László Réber, tł. Aleksandra Muranyi, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2015
Nasze dzieci często snują plany dotyczące swojej przyszłości. Bycie dzieckiem nie jest łatwe. Pełno w nich zakazów i nakazów, pełno kontroli. Taki dorosły może znacznie więcej. Nikt mu nie mówi, co ma robić – tak wygląda świat z perspektywy przedszkolaka, który pragnie troszeczkę więcej albo całkowicie dużo swobody. Pojęcia „dla bezpieczeństwa”, czy „dla zachowania zdrowia” są tu synonimami dyktatury dorosłych, którzy oczekują „bycia grzecznym”, a wiadomo, że to jest nudne.
„Gdybym był dorosły” to dziecięca wyliczanka co można, co należy, co chciałoby się, co się pragnie robić. Kończy się ona pytaniem dlaczego rodzice będąc dorosłymi tego wszystkiego nie robią skoro mogą. Książka może być pretekstem do rozmów z przedszkolakami o ich pragnieniach, marzeniach, postrzeganiu świata oraz tłumaczenia, dlaczego dorośli stawiają granice.
Dziecięce spojrzenie zostało tu podkreślone ilustracjami narysowanymi jakby ręką ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej: kształty ludzkiego ciała uproszczone. Czcionka różnych wielkości, nietypowa kompozycja i tekst o pragnieniach innego dziecka mogą przyciągać dzieci do dziewiątego roku życia.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza