Etykiety

środa, 24 lutego 2016

​Katarzyna Janiszewska-Gold "English with Little Ant. Język angielski dla przedszkolaków - pierwszy rok nauki"

​Katarzyna Janiszewska-Gold, English with Little Ant. Język angielski dla przedszkolaków - pierwszy rok nauki, il. Dorota Prończuk, Andrzej Stępkowski, muzyka Karolina Gawlik, Magdalena Nowak, Kraków "CEBP" 2015
Odpowiednie wprowadzenie dziecka w świat języka obcego zapewnia sukces w ​kolejnych etapach kształcenia i zdobywania kompetencji językowych. Bardzo ważne jest, aby na pierwszym etapie uczenia pozwolić przedszkolakom na swobodne poznawanie języka, wchodzenie w jego świat, pozwolenie na osłuchanie się słownictwem, aby ta nauka była zbliżona do poznawania języka ojczystego. Brak ciągłego nudnego powtarzania słówek, wykorzystanie piosenek i rymowanek sprawia, że nauka staje się zabawą.
W książce "English with Little Ant. Angielski dla przedszkolaków - pierwszy rok nauki" znajdziemy wiele interesujących rymowanek, piosenek wykorzystujących prosty rytm i nawiązanie do zabaw z pokazywaniem części ciała i przyswajaniu słownictwa w czasie ruchu. Autorka kładzie nacisk na osłuchanie się językiem, przyswojenie sobie w ten sposób podstawowych zwrotów, kojarzenie słownictwa z zabawami (kolorowaniem, wycinaniem) oraz scenariusze inscenizacji teatralnych pozwalających oswoić się z prostym słownictwem.
W podręczniku znajdziemy scenariusze zajęć, proponowane słownictwo, wskazówki dla nauczyciela. Załączona do podręcznika płyta pozwala na prowadzenie zajęć nauczycielom przedszkolnym nieposiadającym wykształcenia lingwistycznego i znającego podstawy języka angielskiego, co pozwala nauczycielom na dostosowanie się do rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej.
Poza płytą i podręcznikiem dla nauczyciela w pakiecie znajdziemy teczkę z pomocami dydaktycznymi (ilustracje do zajęć), mapę Anglii oraz piktogramy dyscyplinujące, czyli ilustracje pozwalające nauczycielowi na lepszą komunikację z grupą.
Cały zestaw jest bardzo dobrze przemyślany i pozwala na swobodną pracę z podręcznikiem oraz pomocami. Bardzo dobre scenariusze zajęć sprawiają, że nauczyciel nie musi spędzać wielu godzin na przygotowaniu się do uczenia języka obcego.
Podręcznik polecam wszystkim nauczycielom przedszkolnym oraz rodzicom chcącym w domu oswajać dziecko z językiem angielskim.
Pomoce dydaktyczne będą również doskonałym materiałem terapeutycznym. Możemy je również wykorzystać w zajęciach otwierających dzieci na myślenie globalne. Wplatanie w inne zajęcia materiałów, przypominanie słownictwa pozwoli na przyjemne przyswajanie języka.
1 komentarz:

  1. Nie wiem jak przedszkolaki przyjmują naukę języków obcych, ale pewnie jeśli jest fajnie prowadzona lekcja to nie sprawia im to problemu. Ja często również używam odpowiednich słowników https://www.jezykiobce.pl/s/171/slownik-angielski więc jestem zdania, ze takie pomoce naukowe są oczywiście potrzebne.

    OdpowiedzUsuń