Etykiety

niedziela, 28 lutego 2016

​George Gilder "Wiedza i władza. Informacyjna teoria kapitalizmu i wywołana przez nią rewolucja"


​George Gilder, Wiedza i władza. Informacyjna teoria kapitalizmu i wywołana przez nią rewolucja, tł. Jacek Lang, Poznań "Zysk" 2016
Często wydaje nam się, że rządzą ci, którzy mają odpowiednie pieniądze. George Gilder idzie nieco innym tropem: łączy wiedzę z władzą. W każdym rozdziale swojej książki odkrywa przed czytelnikami jak ważna jest odpowiednia wiedza, posiadanie informacji, których nikt inny nie posiada, umiejętność łączenia analiz z zachowaniami ludzkimi oraz docenienie innowacji. Przekonuje swoich czytelników, że ubożenie społeczeństw wynika z ich braku dążenia do wiedzy, dbania o naukę, ograniczania środków na różnorodne badania. Autor zabiera czytelników w nieco osobistą podróż po własnych drogach zdobywania wiedzy, przez co dowiemy się o jego osobistym stosunku do różnorodnych teorii ekonomicznych, zauważonych przez niego błędach i niedociągnięciach. Ponad to dostrzega jak wielki wpływ na bogactwo ma wzrost ilości ludności, wzajemna wymiana myśli, bliskie kontakty z ludźmi chcącymi się uczyć i poszukującymi lepszych rozwiązań. Zauważa jak środowisko materialne determinuje postęp.
"Wiedza i władza" jest swoistym przeglądem zależności gospodarki kapitalistycznej od zdobywanej wiedzy, odpowiednio kształconych ludzi, zaangażowania oraz umiejętności wyłanianie informacji istotnych. W spojrzeniu Gildera kapitalizm na wymiar moralny, zmuszający ludzi do wytężonej aktywności, dążenia do bogacenia, poszerzania wiedzy, wyszukiwania nowych rozwiązań. W oczach autora ten rodzaj gospodarki stwarza ludziom nowe możliwości. Jego przeciwieństwem jest ograniczający aktywność socjalizm sprawiający, że ludzie żyją w wygodnej stagnacji powodującej ubożenie.
Książka ze względu na ilość odwołań do różnorodnych teorii, wędrówek po odkryciach i wielu dziedzinach może być trudna w odbiorze dla osób czytających niewiele literatury specjalistycznej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza