Etykiety

środa, 17 lutego 2016

​Józef Birkenmajer "Polska dywizja w tajgach Syberii"

​Józef Birkenmajer, Polska dywizja w tajgach Syberii, Kraków "Cztery Strony" 2015
Polska historia jest zawiła. Dziesiątki lat starania się o odzyskanie wolności, krótki okres niepodległości, wojna i zależność od silniejszego państwa przyczyniły się do traktowania niewygodnych Polaków jak pionki na mapie. Pierwsze przesiedlenia na Syberię wiązały się z przemieszczaniem niewygodnych politycznie Polaków i próbą zasiedlenia nieprzyjaznych dla człowieka terenów. Miasta, drogi zbudowane przez więźniów stały się wysepkami polskości w odległych stronach. Zachodzące zmiany polityczne przed wielką wojna sprawiły, że wielu miało okazję zbuntować się i uciec z niewoli do ojczyzny.
Niewielkich rozmiarów publikacja Józefa Birkenmajera "Polska dywizja w tajgach Syberii" pozwala czytelnikowi poznać zawiłe losy Polaków, odkryć wiele problemów z jakimi borykali się dowódcy. Czytelnicy zostaną wprowadzeni w historię zsyłek, marzeń o powrocie do ojczyzny i próbach walki o wolność. Autor uświadamia nas jak trudna była podróż z tych odległych ziem do Polski, z jak wieloma przeszkodami musieli borykać się Polacy, którzy wypełniali pociągi ciągnące się na odległości mniej więcej takiej jaka dzieli Warszawę od Częstochowy. Czytelnik uświadomi sobie, że nie była to podróż lekka, że brakowało wody, opału do lokomotyw, a dookoła panowała surowa zima. Brnięcie w kilkumetrowych zaspach śniegu było czynem heroicznym. Wizja powrotu do ojczyzny po wojnie domowej w Rosji dawała podróżującym siły.
Książkę napisano prostym, zrozumiałym językiem. Opis losów Polaków zesłanych na Syberię będzie doskonałym uzupełnieniem podręcznika w liceum. Publikację polecam czytelnikom zainteresowanym historią naszego kraju. Mimo poważnego tematu książkę czytało się przyjemnie. Autor porusza najważniejsze kwestie, dlatego nie zginiemy w oceanie faktów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz