Etykiety

poniedziałek, 1 lutego 2016

Chihiro Maruyama "Detektyw Pierre w labiryncie. Na tropie skradzionego Kamienia Chaosu" il. Hiro Kamogaki


http://nk.com.pl/detektyw-pierre-w-labiryncie-na-tropie-skradzionego-kamienia-chaosu/2250/ksiazka.html#.Vq86clLsvIU
Chihiro Maruyama, Detektyw Pierre w labiryncie. Na tropie skradzionego Kamienia Chaosu, il. Hiro Kamogaki, Warszawa "Nasza Księgarnia" 2016
Sukcesy w szkole i pracy w bardzo dużym stopniu zależą od umiejętności koncentracji. Im bardziej i dłużej potrafimy skoncentrować się na jednej rzeczy tym lepiej, ale w czasie koncentracji ważna jest też odpowiednia podzielność uwagi, z czym problem mają dzieci z niektórymi, mniej lub bardziej widocznymi, zaburzeniami. Dzieci z ADHD mają zbyt słabą koncentrację, przeskakują z zadania na zadanie nie kończąc go, dzieci z autyzmem często mają świetną koncentrację, ale nie potrafią jej ukierunkować, skupiają się na jednym wybranym przedmiocie i do niego ograniczają. Wszystkie małe dzieci potrafią się skupić na zadaniu tylko chwilę. Im mniejsze tym ta chwila jest krótsza, co doskonale wiedzą rodzice i opiekunowie próbujący czytać pierwsze książeczki: nim skończą czytać niedługi tekst dziecko chce już oglądać kolejną stronę.
Nad koncentracją można pracować za pomocą wielu prostych ćwiczeń: układanie puzzli, wyszukiwanie różnic, wpatrywanie się w jeden punkt, zapamiętywanie niedługich rymowanek, porównywanie ilustracji, wyszukiwanie rzeczy w książkach z wieloma elementami i zabawy z labiryntami.
Nasza Księgarnie posiada wiele książeczek, dzięki którym można łatwo ćwiczyć te umiejętności. Seria "Opowiem, ci mamo" doskonale sprawdza się do poszukiwania rzeczy i zwierząt robiących dziwne rzeczy, "Rok w mieście", "Rok w lesie", "Legendy polskie dla dzieci w ilustracji" bardzo dobrze sprawdzają się jako książki z wieloma elementami. Wszystkie one mają bardzo grube, solidne strony, dzięki czemu mogą po nie sięgać już najmłodsi. Ich wielkim plusem jest niewielka ilość tekstu (lub jego brak) i bardzo rozbudowane ilustracje, pozwalające dziecku na dłuższym oglądaniu jednej strony.
Do naszych rąk trafiła książka, która cieszy się równie dużym powodzeniem jak wcześniej wymienione:  "Detektyw Pierre w labiryncie. Na tropie skradzionego Kamienia Chaosu". Piętnaście labiryntów zabierze małych i dużych czytelników w świat rozwiązywania zagadek, próby odnalezienia drogi do celu, odkrywania tajemnic. niewielkie elementy, liczne przejścia i różnorodne scenerie na każdej podwójnej scenie pozwalają na zabawy poza tymi zaproponowanymi w książce. Jeśli dziecko ma problem z przemieszczeniem w labiryncie możemy ćwiczyć koncentrację od "prostych" zadań: wyszukaj kota, pokaż misia, rycerza itd. W tej niesamowitej wielości małych elementów nie jest to zadanie łatwe dla dzieci, ale też nie niemożliwe. Po takim treningu koncentracji można przejść do rozwiązywania zagadek zaproponowanych przez autorów.
"Detektyw Pierre w labiryncie" jest u nas książką codziennie przeglądaną i ciągle się nie nudzi, a wszystko dzięki wrażeniu trwającej w niej akcji. Bohaterami biorącymi udział w akcji jest detektyw Pierre, asystentka Carmen, Pan X i czytelnik, który pomaga rozwiązywać zagadki. Przed nimi postawiono bardzo trudne i nietypowe zadanie: Pan X kradnie z muzeum kamień przemieniający wszystko w  labirynty. Detektyw, asystentka i czytelnik ruszają w pościg za Panem X, przemieszczają się przez labirynty, znajdują przedmioty, rozwiązują zagadki, aby na nowo mógł zapanować ład.
Pierwszy labirynt zabierze nas do "Warsztatu Pierre'a", gdzie znajdziemy wiele drobiazgów znanych dzieciom z domu, dzięki czemu możemy zorganizować zabawy polegające na wyszukiwaniu przedmiotu w książce i w domu. Kolejny zabiera nas do "Muzeum" pełnego eksponatów sprzed wieków: dinozaury, mamuty, rycerze, damy, ale nie zabraknie też zagubionych zwierząt, które nie powinny się tam znaleźć.  Trzeci zabiera nas do "Bardzo wesołego miasteczka", gdzie na ulicach miasta dzieją się różne dziwne rzeczy. Poza przechodniami i samochodami są tu słonie, konie, niedźwiedzie i wiele innych zwierząt, które trzeba wypatrzeć. Wśród labiryntów nie zabraknie balonów, lasu, kawiarni, przedmieść pełnych schodków, dziwnego dworu ze strasznymi istotami, morza i wielu innych. Na końcu książki znajdziemy rozwiązanie zagadek, co pozwoli nam zweryfikować poprawność rozwiązania ich.
Samo oglądanie tej książki sprawia wielką przyjemność, więc moja córka sięga po nią bardzo chętnie i sama stara się wyszukiwać i pokazywać różne przedmioty. Drobiazgowość i dopracowanie sprawiają, że staje się ona prawdziwym dziełem sztuki. Książka ma bardzo duży format, tekturową, matową okładkę, śliskie (ale nie błyszczące) strony z dobrego papieru i ilustracje, które podbijają serca małych i dużych miłośników zagadek. "Detektywa Pierre'a w labiryncie" polecam wszystkim przedszkolakom, uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej praz wszystkim, którzy chcą ćwiczyć swoją koncentrację z pomocą labiryntów.
kup książkę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz