Etykiety

wtorek, 9 lutego 2016

Karolina Turek "Nauczycielka przedszkola. Pomiędzy pasją a zagubieniem"

http://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?162,nauczycielka-przedszkola-pomiedzy-pasja-a-zagubieniem
Karolina Turek, Nauczycielka przedszkola. Pomiędzy pasją a zagubieniem, Kraków "CEBP" 2015
Karolina Turek pokazuje nam, że bycie przedszkolanką to praca pełna wyzwań, ale i niosąca wiele radości. Nic tak bardzo nie cieszy bohaterek jak uśmiechy dzieci, z którymi pracują. "Nauczycielka przedszkola" pokazuje nam z jakimi problemami borykają się pracownicy tej placówki oświatowej. Z jednej strony mają kontakt z dziećmi nieradzącymi sobie z emocjami i wymaganiami dorosłych, z drugiej z rodzicami, którzy używają dzieci jako narzędzi do spełniania własnych marzeń lub jako narzędzia walki w procedurach rozwodowych. Nie zabraknie tu także dzieci z różnymi dysfunkcjami. Zadaniem nauczycielki jest pomoc podopiecznym w radzeniu sobie ze swoją odmiennością. Autorka pozwala rodzicom i nauczycielom lepiej zrozumieć jak ważna jest ich wzajemna współpraca i szacunek.
"Nauczycielka przedszkola" to dość nietypowa książka o pracy w przedszkolu. Nie jest to poradnik pokazujący jak pracować z dziećmi, jak współpracować z rodzicami, jakie powinny być relacje nauczycieli z dyrekcją, a mimo tego znajdziemy w niej wiele wzorców i przypadków. Powieść pozwala nam zobaczyć przedszkolny świat z różnych perspektyw. Zamiast rad znajdziemy tu konkretne przypadki i znane z życia problemy oraz przekonanie, że w życiu dzieci przedszkole pełni bardzo ważną rolę. Możliwość uczenia się w gronie rówieśników, nawiązywanie przyjaźni pozwala dziecku odkrywać siebie i innych ludzi na bezpiecznym gruncie. Dodatkowe zajęcia dla dzieci i rodziców pozwalają zacieśnić więzy.
Książkę polecam wszystkim rodzicom dzieci, które mają uczęszczać do jakiejkolwiek placówki oświatowej oraz nauczycielom. Wszyscy znajdą w niej wiele wskazówek. Lektura pozwoli na wzajemne zrozumienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz