Etykiety

wtorek, 23 lutego 2016

​K.L. Amstrong, M.A. Marr "Wilki Lokiego. Kroniki Blackwell"

http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/kroniki-blackwell-t-1-wilki-lokiego.html
​K.L. Amstrong, M.A. Marr, Wilki Lokiego. Kroniki Blackwell, tł. Janusz Ochab, Warszawa "Wilga" 2016
Matt Thorsen pozornie jest takim samym nastolatkiem jak inni. Różni go od jego rówieśników budowa ciała genetycznie związana z byciem potomkiem skandynawskiego boga Thora, a od braci wybranie innego niż oni sportu. Thorsenowie są rodziną cieszącą się wielkim szacunkiem, zajmują ważne miejsca w mieście Blackwell i wpajają swoim dzieciom konieczność działania zespołowego. Nic lepiej nie kształtuje tej umiejętności niż sporty zespołowe ćwiczące ​również wiele umiejętności (rozwijające koncentrację i mięśnie. Matt postanowił podążyć inną drogą. Jako jedyny w rodzinie trenuje boks. Kolejna cechą odróżniającą go od pozostałych potomków boga Thora jest nieumiejętność panowania nad swoją mocą. Jakby tego było mało nie jest tak idealnym uczniem jak życzyliby sobie tego rodzice oraz ciągle pakuje się w kłopoty.
Akcja książki zaczyna się od wieczornego powrotu z treningu w pobliżu portu, gdzie dostrzega kuzynostwo, Fena i Laurie Brekke'ów, próbujące oderwać tarczę z prawdziwej łodzi wikingów, będącej dumą mieszkańców miasteczka. Kolejne pouczenie chłopaka z nielubianej części rodziny zaostrza jego konflikt z dużo słabszym od niego chłopakiem. Udaje mu się jednak powstrzymać nastolatka przed zniszczeniem statku ważnego dla wszystkich. Niestety tylko na kilka godzin. Dlaczego Fenowi zależy na zniszczeniu własności miasta? Co łączy go z ludźmi zmieniającymi się w wilki? Dlaczego Matt będzie potrzebował pomocy Fena i czy uda mu się nakłonić największego wroga do współpracy w imię wyższych celów? Przekonajcie się sami.
"Wilki Lokiego. Kroniki Blackwell" to interesująca propozycje lektury dla nastolatków. Ze względu na walkę dobra ze złem, chłopięcych bohaterów zmierzającymi się ze światem wyraźnych wartości, wśród których nienadużywanie posiadanej siły, chęć pomocy słabszym, poczucie misji dominują sprawia, że książka powinna być interesująca dla chłopców, szukających bohaterów podobnych do nich.
K.L. Amstrong oraz M.A. Marr zabierają czytelników w świat mitologii skandynawskiej, która niestety u nas jest słabo znana. Zabieranie czytelników w świat legend może zachęcić młodych czytelników do odkrywania naszej kultury, która składa się nie tylko z mitów greckich i rzymskich. Łączenie fikcji z historią oraz legendami sprawia, że lektura posiada swoisty urok. Do tego szybka akcja, kreacja świata znana z mang i motywy obecne we współczesnej literaturze dla młodzieży oraz prosty język sprawiają, że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Ze względu na opisy przemocy (bójek) nie jest to lektura dobra do czytania przedszkolakom. Wszystko oczywiście zależy od wrażliwości dziecka i jego dojrzałości. Wskazany przez wydawcę wiek odbiorców lektury uważam za właściwy.
Książkę polecam dzieciom od dziewiątego roku życia oraz miłośnikom literatury dla dzieci i młodzieży.
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza