Etykiety

poniedziałek, 15 lutego 2016

Beata Krupska "Przygody Euzebiusza" il. Zbigniew Larwa


http://www.proszynski.pl/Przygody_Euzebiusza-p-33142-.html
Beata Krupska, Przygody Euzebiusza, il. Zbigniew Larwa, Warszawa "Prószyński i S-ka" 2015
Euzebiusz jest bohaterem dość nietypowym, ponieważ jest jedynym przedstawicielem swojego rodzaju i gatunku. Drugiego Euzebiusza nie ma na całym świecie, ale bohater ma nadzieję, że jeszcze pojawią się bohaterowie podobni do niego. Ponad to na świecie pojawił się przed swoimi urodzinami i przyniosła go sroka, która nie pozwoliła mu wychodzić spod liści łopianu przed urodzinami. Niezwykłe małe stworzonko przypominające troszkę inne zwierzęta wyruszyło w świat. Poznał zarozumiałego Koguta i troskliwe kury gotowe zaopiekować się biednym sierotą, który wcale nie czuł się biedny z racji nieposiadania rodziców. Dzięki przechwałkom ryb i kaczek próbuje swoich umiejętności pływackich, dzięki czemu odkrywa piękny podwodny świat. Wędrując po lesie poznaje przemądrzałego lisa mówiącego dużymi literami. Niedługa rozmowa sprawia, że i Euzebiusz przejmuje cechy rudego znajomego, co podsumowuje: "Zarozumialstwo jest jak katar. Udziela się". Poznaje wrażliwego niedźwiedzia kochającego taniec, ale przez swoje roztargnienie i stres spowodowany napomnieniami niedźwiedzicy zaniedbującego rodzinę. Mały bohater pomaga wielkiemu futrzakowi rozwiązać te poważne problemy. Euzebiusz nie boi się też wejść  do podziemnych labiryntów zrobionych przez krety. Po wielu przygodach buduje swój własny dom, by na koniec - za namową zająca - urządzić przyjęcie urodzinowe w ogrodzie.
"Przygody Euzebiusza" to opowieści pobudzające dziecięcą wyobraźnię, poruszająca ważne problemy oraz zabierające dzieci w niezwykły, baśniowy świat zwierząt prezentujących ludzkie cechy. Te interesujące historie mogą stać się pretekstem do rozmów o dziecięcych zachowaniach. Ta świetnie napisana książka wciąga od pierwszych stron. Nietypowe budowanie świata sprawia, że staje się ona doskonałą alternatywą do popularnych baśni o księżniczkach i rycerzach. "Przygody Euzebiusza" pobudzają dziecięcą ciekawość.
Książkę wzbogacono pięknymi ilustracjami Zbigniewa Larwy. Całość oprawiono w grubą, matową okładkę. Solidne, śliskie strony zszyto, a tekst na stronach rozmieszczono tak, aby zachęcał małych czytelników do samodzielnego czytania.
Książkę polecam przedszkolakom oraz uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. U nas opowieści o Euzebiuszu stały się ulubiona lekturą do poduszki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz