Etykiety

piątek, 19 lutego 2016

Maciej Bennewicz "Przerażające oddziaływanie na odległość. Cz. I: Gra w kości"

http://autobusikanapa.pl/ksiazki/
Maciej Bennewicz, Przerażające oddziaływanie na odległość. Cz. I: Gra w kości, Zambrów " Coach&Couch Autobus i Kanapa" 2014
Ciąg dziwnych zdarzeń, niezwykłe zachowania, magia, trupy, gadające koty i wiele innych atrakcji - to wszystko znajdziemy w książce Macieja Bennewicza. Autor wprowadza nas w świat wydarzeń niezwykłych. Prości młodzi pracownicy korporacji ulegają wahaniom nastrojów, pogorszeniu kondycji. Okazuje się, że źródło tych problemów tkwi głębiej i tylko babcia-czarownica i dziady proszalne mogą pomóc. Dzięki ciągowi niezwykłych wydarzeń Łasabi odkrywa zawiłą historię rodziny, dowiaduje się o tajnych szkoleniach dzieci po wojnie przez władze państwowe i próby umieszczenia ich na ważnych stanowiskach, aby jedna osoba mogła łatwo kierować cała strukturą. Akcja jest zawiła i wymaga skupienia czytelnika, ale za to pozwala na dobrą zabawę i wyszukiwanie motywów zaczerpniętych z innych książek. Najbardziej oczywiste zapożyczenia pochodzą z "Mistrza i Małgorzaty" Michała Bułhakowa, ale nie zabraknie też wplątywania teorii naukowych w dziwne losy bohaterów.
Książka zbudowana jest z niedługich rozdziałów. W każdym pojawiają się nowi bohaterowie w dziwny sposób powiązani z losami znanych już postaci. To sprawia, że akcja pędzi, co wymaga od czytelnika skupienia i zapamiętywania wcześniejszych wydarzeń, ale z drugiej strony niedługie rozdziały pozwalają na czytanie książki na poczekalni czy w podróży. Niedługie rozdziały pozwalają nam przejść w niedługim czasie przez kolejny wątek.
W książce znajdziemy trafną analizę ludzkich działań. Autor brutalnie pokaże w jaki sposób żyją młodzi, na jaką przyszłość mogą liczyć, jak działa społeczeństwo, jak wiele nienawiści przelewa się przez Internet. Realistyczna i magiczna rzeczywistość wzajemnie się uzupełniają.
Książkę szczególnie polecam miłośnikom twórczości Bułhakowa i Gombrowicza.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz