Etykiety

środa, 3 lutego 2016

Megan Stine "Kim była Maria Skłodowska-Curie?" il. Ted Hammond

http://www.proszynski.pl/Kim_byla_Maria_Sklodowska_Curie_-p-33343-.html
Megan Stine, Kim była Maria Skłodowska-Curie?, il. Ted Hammond, tł. Edyta Jaczewska, Warszawa "Prószyński o S-ka" 2015
Maria Skłodowska-Curie jest dla mnie jedną z ważniejszych postaci w historii nauki. Była nie tylko studentką w czasach, kiedy kobiety nie mogły studiować, ale i naukowcem, a do tego pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla i do tego dwukrotnie: za odkrycie radu i polonu. Jej wielki upór, pracowitość, systematyczność, aktywność zawodowa pozwoliły na wielki przełom w patrzeniu na kobiety jako osoby zdolne do pracy intelektualnej. Śledzenie jej życiorysu pozwala na uzmysłowienie sobie w jak bardzo trudnej sytuacji były kobiety jeszcze na początku XX wieku. Nawet największe osiągnięcia polskiej badaczki były niedoceniane lub starano się przypisać jej osiągnięcia innym osobom.
Do naszych rąk trafiła kolejna biografia tej niezwykłej osoby. Tym razem w lekkiej wersji dla dzieci i młodzieży. "Kim była Maria Skłodowska-Curie?" Megan Stine to pierwsza książka z Wydawnictwa Prószyński i S-ka z serii "Wielcy i sławni" wprowadzającej małych czytelników w świat nauki. Z wszystkich książek z tej serii dowiemy się o losach wielkich odkrywców, ich głównych teoriach, dokonaniach, które odmieniły świat. Zawarte informacje pozwalają lepiej poznać czasy, w których żyli uczeni.
Z książki "Kim była Maria Skłodowska-Curie?" dzieci dowiedzą się o rozbiorze Polski, zaborach, potajemnej edukacji w języku polskim, podziale społeczeństwa na różne grupy, sytuacji kobiet, I wojnie światowej. Poza przystępnie napisaną biografią znajdziemy w książce informacje o losach potomków wielkiej uczonej.
Książka zawiera plakat z miarą i siedmioma naukowcami, których biografie pojawią się w ramach serii. Obecnie można już kupić biografię o Marii Skłodowskiej-Curie, Thomasu A. Edisonie, Albercie Einsteinie, Charlesie Darwinie, braciach Wright, Leonardzie da Vinci. Wszystkie napisane bardzo przystępnym, prostym językiem, zdania skonstruowane tak, że przyjemnie czyta się je na głos, a do tego posiadają ilustracje, ramki, w których znajdziemy opisanie i wyjaśnienie odkryć. Niewielka ilość tekstu na stronie sprawia, że książki czyta się bardzo szybko. Wszystkie oprawiono w solidną okładkę i bardzo dobrze zszyto, dlatego bardzo długo posłużą małym czytelnikom.
Uważam, że książki z tej serii to jedna z lepszych inwestycji, jakie możemy zrobić. Połączenie biografii z rozbudzaniem zainteresowania nauką sprawi, że dzieci z zainteresowaniem będą wchodziły w ten niezwykły świat, szukały własnych ścieżek. Wielkim plusem biografii jest pokazanie wielkich uczonych jako zwykłych ludzi z przyziemnymi problemami i przeciwnościami, jakimi muszą się zmierzyć. Niedawno opisana przeze mnie książka o Albercie Einsteinie pokazuje chłopca z wieloma problemami i kiepskiego ucznia w szkole pełnej rygoru. Maria Skłodowska jest jego przeciwieństwem: najlepsza uczennica i studentka. Musi jednak borykać się z wielką biedą. Jednak nic nie jest w stanie powstrzymać jej przed spełnieniem marzenia, a jest nim zostanie profesorem na Sorbonie w czasach, kiedy kobiety we wszystkich krajach nie miały prawa głosu, w większości nie mogły studiować i żadna kobieta nie mogła zostać naukowcem. Życiorys tej badaczki pozwala dzieciom pokazać, że nawet najbardziej nierealne marzenia można spełnić dzięki uporowi. Książkę można czytać nawet przedszkolakom.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza