Etykiety

poniedziałek, 15 lutego 2016

​Małgorzata Karolina Piekarska "Klasa pani Czajki"

​Małgorzata Karolina Piekarska, Klasa pani Czajki, Warszawa "Nasza Księgarnia" 2016
Nauka w gimnazjum rozpoczyna nowy rozdział w życiu bohaterów. Każdy z nich ma inne oczekiwania, mierzy się z innymi problemami, ma odmienne pasje i marzenia. Publiczna szkoła jest miejscem, do którego trafia młodzież z różnych rodzin. Nowe otoczenie sprawia, że każdy próbuje wypaść najlepiej jak potrafi. Jedni są skromni, inni próbują nadrobić swój brak wiedzy złośliwością. Klasa pani Czajki jest taka jak każda: to zbiór osób, które przypadkowo znalazły się w jednym miejscu i zmuszonych do wspólnej nauki. Czy wewnętrzne konflikty podzielą tę społeczność? Jak bohaterowie poradzą sobie w trudnych sytuacjach? Jak potoczą się ich pierwsze sympatie?
Książka Małgorzaty Piekarskiej pokazuje nastoletnim czytelnikom świat bliskim im problemów. Przedstawicieli każdego z bohaterów młodzież może znaleźć w swoich szkołach i klasach. W książce (jak i w życiu każdego z nas) nie brakuje zabawnych sytuacji, problemów związanych z brakiem akceptacji grupy czy zbyt dużą samokrytyką. Na pierwszy plan wybija się skromna Małgosia, zarozumiała Kaśka, dowcipny Maciek i kilka innych wyróżniających się na tle klasy osób. Głównych bohaterów jest niewielu i mamy okazję prześledzić ich losy przez całe gimnazjum, co pozwala na obserwację zmiany osobowości.
"Klasa pani Czajki" to lektura skierowana do młodzieży, dlatego dla starszych i wprawnych czytelników może okazać się przewidywalna, dziecinna i napisana zbyt prostym językiem. Trzeba jednak pamiętać, że książkę napisano o gimnazjalistach dla gimnazjalistów, którzy w literaturze szukają obrazów problemów bliskich im na co dzień. Dużym plusem jest pokazanie szkolnej codzienności, zwykłych dylematów, sercowych rozterek, konieczności podejmowania ważnych decyzji, realizacje pasji, próby podejmowania nowych wyzwań, zawierania nowych znajomości.
Lekturę polecam uczniom ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjalistom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz