Etykiety

czwartek, 11 lutego 2016

Aneta Rzepka "Kieszenie przeszłości"

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/256793/kieszenie-przeszlosci
Aneta Rzepka, Kieszenie przeszłości, Poznań "Sumptibus" 2015
Każdy na swój sposób próbuje wejść w dorosły świat. Jedni buntują się przeciwko rodzicom i tyranii rodziny, inni marzą o prawdziwej rodzinie, jeszcze inni żyją w zgodzie z najbliższymi. Czasami ta sama osoba wobec różnych osób, dwóch swoich najbliższych rodzin (nowe rodziny rodziców) odgrywać odmienne role. Wszystko zależy od doświadczeń, wzajemnych stosunków.
Aneta Rzepka zabiera nas w świat bardzo realnych problemów, z jakimi zmagają się młodzi ludzie. Nadmierna dyscyplina, nacisk na konieczność bycia perfekcyjnym sprawiają, że Aleksandra może i jest córką, którą można pochwalić się w towarzystwie, ale poza zasięgiem rodzicielskich wpływów okazuje się całkowicie odmienną osobą. Jej najlepsza przyjaciółka, Kornelia, boryka się z brakiem akceptacji ze strony dziadków, którzy na jedyną wnuczkę patrzą jak na pasożyta. Odepchnięte i nieakceptowane dziewczyny znajdują sobie rozrywkę pozwalającą na dostarczenie dużej dawki adrenaliny oraz dowartościowania. W czasie zakupów nie boją się zapolować na mężczyzn, odegrać rolę galerianek, a na imprezach stają się nie tylko królowymi parkietu. Zagubione w codzienności na swojej drodze spotykają mężczyzn, którzy pozwalają im odmienić życie, nawiązać nowe relacje, poznać nieznaną rodzinę, stworzyć szczęśliwe związki.
Autorka w swojej książce porusza bardzo ważne tematy: przemoc domową, miłość, budowanie zaufania, odnajdywanie własnego celu w życiu, gwałt, alkoholizm, narkomania, wykorzystywanie słabszych, bezradność. "Kieszenie przeszłości" to opowieść o zmaganiu się z przeszłością i teraźniejszością. Właściwe decyzje (porzucenie używek i agresorów) pozwalają bohaterom uzyskać poczucie równowagi i szczęścia. Aneta Rzepka przekonuje młodych czytelników (głównie do nich jest to skierowana książka, ale nie tylko), że używki i brak szacunku wobec siebie oraz nieumiejętność rozmowy, nadmierne kierowanie się skrajnymi emocjami nie rozwiążą naszych poważnych problemów.
Ze względu na ukazanie różnych form patologii i próby wyjścia z niej, uporania się z przeszłością będzie to lektura dobra dla każdego, kto czuje, że jego życie bardzo odbiega od ideału. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. "Kieszenie przeszłości" szczególnie polecam młodzieży, ponieważ to ona i nieco starsze osoby są tu bohaterami. Rodzice i dziadkowie stanowią jedynie tło. Będzie to idealna lektura na lekce etyki w liceum.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz