Etykiety

piątek, 6 stycznia 2017

Nauka języka angielskiego - dlaczego warto i z czego korzystać?

W świąteczne klimaty w ubiegłym roku kalendarzowym wprowadziła nas wymowna reklama allegro.pl: staruszek kupujący w sieci kurs języka obcego i powtarzający słówka w każdym miejscu, a wszystko to po to, aby święta spędzić z rodziną mieszkającą poza granicami Polski. Ciepła rodzinna atmosfera, pokazanie, że każdy może jeśli tylko wystarczająco chce, że nie ma przeszkód do rozwijania nowych umiejętności.
Większość z nas wie, że nauka języka angielskiego to bardzo ważna sprawa. Jedni stwierdzają, że to ze względu na to, że w szkołach się go wymaga (argument kiepski jako czynnik motywujący), inni dostrzegają, że jest bardzo popularny na świecie i niemal wszędzie można się nim porozumieć (to niemal nie dotyczy osób, która zakończyły edukację wraz ze szkołą i dalej nie chcą się edukować, czyli nie czytają, nie poznają języków), jeszcze inni zauważają, że rynek pracy wymaga znajomości, a bez pracy nie ma wynagrodzenia. Są też tacy, którzy stwierdzają, że w naszym kraju nie ma szans na przyszłość i trzeba uczyć się angielskiego, żeby znaleźć pracę i zrobić karierę zawodową za granicą.
Mózg jak mięsień
Naukowcy zauważają, że nauka języków obcych ma też pozytywny wpływ na naszą kondycję psychiczną i intelektualną. Mózg jest jak każdy mięsień: trzeba go trenować. Inaczej jest coraz mniej sprawny. Im więcej ćwiczeń tym jest sprawniejszy, a jednym z doskonałych ćwiczeń jest nauka języków obcych. Prawidłowa praca mózgu wymaga takiego samego zaangażowania jak dbanie o piękną sylwetkę: odpowiednia dieta oraz ćwiczenia mogą zdziałać cuda.
Korzyści dla zdrowia
Prawidłowo działający mózg może lepiej zarządzać innymi procesami w organizmie. Dbałość o wysoka aktywność mózgu pomaga zapobiegać wielu chorobom związanych z zanikaniem pracy pewnych obszarów mózgu. Spotkałam się też z opiniami, że osoby aktywne intelektualnie, dokształcające się rzadziej chorują na depresję.
Do tego nauka słówek poprawia sprawność mózgu. Jest też świetnym sposobem na rozwijanie koncentracji oraz zdolności zapamiętywania (z każdą kolejna porcją słówek łatwiej się zapamiętuje).
Poszerzamy zasób słów
Nauka języków obcych często pozwala na rozwijanie zasobu słów w języku ojczystym. Przeciętny użytkownik języka używa do tysiąca słów rodzimym języku. Osoby uczące się języków obcych mają okazję poznać słowa, których na co dzień nikt w ich otoczeniu nie używa, a należą do naszego ojczystego języka. Po nad to nauka języków obcych jest szczególnie ważna dla osób starszych, ponieważ pomaga na dłuższe utrzymanie pamięci oraz zdolności komunikacyjnych.
Rozwijanie nowych umiejętności
Nauka języków obcych pozwala rozwijać wyobraźnię, dzięki czemu lepiej odnajdujemy się w  przestrzeni. Ponad to rozwijamy swoje logiczne myślenie przez przyswajanie sobie zdolności przekładu jednej struktury językowej na drugą
Recepta na  Alzheimera i demencję
Naukę języków obcych coraz częściej traktuje się jako przepis na uniknięcia lub opóźnienie Alzheimera oraz demencji, ponieważ mózg pozostawał dłużej sprawny.
Większa kontrola nad stresem
Istnieją badania dowodzące, że osoby znające więcej niż jeden język obcy znacznie lepiej radzą sobie ze stresem, wiodą spokojniejsze życie, łatwiej znajdują rozwiązania różnych problemów, a do tego myślą twórczo, co jest bardzo ważne na rynku pracy.
Z czego korzystać?
Nie ma idealnego przepisu na naukę. Na pewno warto zapisać się do szkoły językowej, ale znaj samouków, którzy dzięki filmom, książkom i odpowiednio dostosowanym materiałom szybko nauczyli się języka w domu. Dla tych chodzących kursy oraz samouków doskonałym uzupełnieniem nauki są materiały przygotowane przez Wydawnictwo Pearson, które pomagają na otaczanie się materiałami w języku angielskim i szybsze, przyjemniejsze przyswajanie go.W bogatej ofercie znajdziemy słowniki, fiszki, czytanki, testy sprawdzające poziom nabytych umiejętności. Wielkim plusem jest ich segregacja ze względu na poziom trudności, dlatego każdy będzie mógł dostosować materiały do poziomu umiejętności. Czytanki pozwolą na codzienne obcowanie ze słowem pisany, rozwijanie umiejętności czytania i mówienia, nauki całych fraz, co bardzo ułatwia naukę. Wyrazy wplecione w szerszy kontekst nabierają wyrazistszego znaczenia.
Niedługo opisze wybrane książki do nauki języka.4 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest cała masa dostępnych i darmowych pomocy dydaktycznych do nauki języków obcych. Mimo wszystko ja wolę mieć nad wszystkim kontrolę i naukę skierowałam do szkoły https://lincoln.edu.pl gdzie chodzę na kurs języka angielskiego. Oczywiście w wolnym czasie korzystam z darmowych pomocy jakie oferuje internet.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli chodzi o mnie to ja jestem zdania, że jak najbardziej warto jest uczyć się języka angielskiego. W przypadku najmłodszych to oglądanie np. ulicy Sezamkowej https://earlystage.pl/blog/2020/07/28/ulica-sezamkowa-filmy-dla-dzieci-do-nauki-angielskiego/ również może przynieść zamierzone korzyści w nauce języka angielskiego.

  OdpowiedzUsuń