Etykiety

poniedziałek, 9 stycznia 2017

Spotkanie autorskie: Piotr Gajdziński "Czerwony ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego"

Zysk i S-ka Wydawnictwo oraz Cafe Niespodzianka zapraszają na premierowe spotkanie z Piotrem Gajdzińskim, dziennikarzem i autorem, poświęcone jego najnowszej książce Czerwony ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego
 
 
12 stycznia,
godzina 18:00
Cafe Niespodzianka
ul. Marszałkowska 7
Warszawa
 spotkanie poprowadzi Przemysław Poznański
 To biografia najważniejszej postaci Peerelu, człowieka, który utrzymywał się na szczytach władzy dłużej niż jakakolwiek inna postać komunistycznego establishmentu. Zawdzięczał to inteligencji, sprytowi, bezwzględności wobec wrogów i przyjaciół oraz posłuszeństwu wobec Moskwy.
 Bierut i Gomułka tworzyli zręby komunistycznej Polski. Jaruzelskiemu historia przypisała rolę jej obrońcy – najpierw w 1968 roku w Czechosłowacji, później w grudniu 1970 roku i wreszcie w 1981 roku. Po ośmiu latach dyktatorskiej władzy Jaruzelskiego nie było już czego bronić…
 Był cichym wielbicielem Piłsudskiego, zaczytywał się w polskiej literaturze romantycznej, w przeciwieństwie do innych generałów i towarzyszy stronił od alkoholu. Dziko pracowity wierzył, że czytając podsłuchy opozycjonistów i najbliższych współpracowników, a nawet aktorów, organizując narady i po leninowsku wsłuchując się w „mądry głos klasy robotniczej”, uratuje komunizm. Ten komunizm, który zabił mu ojca, a jego samego pozbawił rodzinnego domu.
 Swoimi rządami zbudował Polskę w opakowaniu zastępczym – biedną, zapyziałą, zawsze posłusznie podążającą krok w krok za kremlowską satrapią. Czy był rosyjską „matrioszką”, agentem sowieckich służb specjalnych przyobleczonym w mundur polskiego żołnierza, czy tylko złamanym przez komunistyczną potęgę, posłusznym wykonawcą „wiecznie żywej” idei Lenina i Stalina?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza