Etykiety

wtorek, 31 stycznia 2017

Annelies Schwarz i in. "To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie"http://www.proszynski.pl/To_ja__Duzy_i_odwazny__Nowe_historyjki__ktore_dodaja_dzieciom_pewnosci_siebie-p-34614-.html
Annelies Schwarz i in. , To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie, tł. Mirosława Sobolewska, Warszawa „Prószyński i S-ka” 2017.
Każdy z nas chce, aby jego dziecko było odważne, potrafiło w życiu zawalczyć o swoje, ale też umiało powiedzieć „przepraszam” i rozumiało, że kłótnie nie są dobre. Budowanie pozytywnych postaw, pokonywanie lęków, nauka samoakceptacji, mówienia prawdy, godzenia się z trudnymi sytuacjami, odkrywanie, że dzięki współpracy możemy osiągnąć więcej to długotrwały i niełatwy proces. Pomóc w nim mogą codzienne rozmowy, przykłady właściwego postępowania. Ważnym elementem wychowawczym są historyjki wychowawcze pomagające dzieciom zrozumieć siebie i otaczający ich świat.
Rok temu trafiła do nas książka "To ja! Historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie". Opowieści zachęcają do rozmów o uczuciach. Dziecko odkrywa, zaczyna rozumieć oraz panować nad swoimi emocjami. Rozmowy o uczuciach i zachowaniach budują w naszych pociechach pewność siebie. Czują się przez to ważne, traktowane poważnie, a to przekłada się na budowanie ich pewności siebie, co z kolei wiąże się z sukcesami w grupie rówieśniczej oraz w szkole.
W zbiorze znajdziemy wiele różnorodnych opowieści. Najbardziej spodobała mi się historia Lily, która z okazji Dnia Matki samodzielnie przygotowuje śniadanie. W tym celu wyprawia się rano po świeże bułki do piekarni. Pokazywanie dziecku, że może być samodzielne, ponieważ już urosło sprawia, że pociecha coraz chętniej podejmuje odpowiedzialność za prace w domu.
Kolejne opowiadanie, które podbiło moje serce pokazuje dzieciom, że wcale nie muszą chcieć być przez inne osoby przytulane, całowane czy dawać innym buziaki. Rodzice małej Soni traktują dziewczynkę i jej emocje bardzo poważnie i uczą, że dziecko może decydować o swoim ciele.
Nie zabraknie też opowieści o wizycie u dentysty, który ma dziwnie małe wiertło; o samodzielnych wyprawach chłopców, którzy chcą bawić się na placu zabaw w parku; o zagubieniu w sklepie; pojawieniu się młodszego rodzeństwa, które przewraca świat do góry nogami; zdobywaniu umiejętności na basenie i pokonywaniu strachu oraz zmęczenia w czasie egzaminów.
"Pieśń fletu" z kolei zabiera dzieci w świat akceptacji inności. Nieśmiała Gosia niepotrafiąca bawić się na urodzinowym przyjęciu okazuje się wspaniałą flecistką urozmaicającą przyjęcie swoim występem. Wśród tych przygód nie zabraknie i opowieści o zwierzętach. "Zanim zapadniesz w zimowy sen" pokazuje dzieciom, że dobrze jest słuchać rodziców, ponieważ oni lepiej znają naturę i wiedzą, kiedy jest czas na zabawę, a kiedy na sen.
W książce znajdziemy trzydzieści cztery opowieści. Całość podzielono na trzy części. W pierwszej znajdziemy historyjki budujące wiarę w siebie i odwagę, w drugiej dodające otuchę i niosące pocieszenie, w trzeciej niosące ukojenie i wyciszenie. całość jest przemyślana i pozwala pokazać dzieciom ich świat z perspektywy narratora pozytywnie nastawionego do małych bohaterów.
Całość oprawiono w solidną, matową okładkę, a śliskie, grube strony zszyto, dzięki czemu książka jest solidna. W porównaniu z tekstem ilustracji jest niewiele (jedna do dwóch na stronie), ale pozwalają małych czytelników przenieść w świat zawarty w dziecięcych przygodach oraz rozwinąć wyobraźnię.
W tym roku w ręce czytelników trafia kolejna odsłona opowieści „To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie”. Książka (podobnie jak poprzednia) podzielona jest na trzy części: „Brawo, udało ci się!”, „Pogódźmy się” i „Kolorowych snów”. W pierwszej znajdziemy opowieści pokazujące, że świat wcale nie jest taki zły, a proszenie innych o pomoc lub zwracanie im uwagi wcale nie jest takie trudne. W tej części znajdziemy opowieść o dzielnej dziewczynce, która zwraca uwagę łobuzom, że się nieodpowiednio zachowują w autobusie. Jest też historia dzieci potrzebujących pomocy przy zdejmowaniu latawca z drzewa oraz o chłopcu niemającym przyjaciół w nowym miejscu oraz o dzieciach z betonowego podwórka. Poza głównym przesłaniem budującym wiarę młodego czytelnika dzieci dowiedzą się jak ważna jest empatia, otwartość, umiejętność głośnego zwrócenia uwagi oraz odwaga organizowania pomysłowych kampanii społecznych.
„Pogódźmy się” zawiera przede wszystkim opowiadania o godzeniu się. Poza kłócącymi się dziećmi znajdziemy tu także skonfliktowanych dorosłych, którym dzieci muszą wytłumaczyć, że ich postawy nie są dobre. Opowieść o superaucie i supercieście są najlepszym przykładem tego, że czasami lepiej porozmawiać i wyjaśnić nieporozumienia zamiast się obrażać i kłócić.
Trzecia część zawiera opowieści przekonujące do tego, że spanie jest bardzo przyjemne i może być naszą kolejną przygodą. Najlepszym przykładem tego jest opowieść o Jonaszu, któremu dziadek opowiedział o górach czekoladowych. Niestety nikt dokładnie nie wie, gdzie one mogą być, co ma swoje dobre strony: czekolada na pewno jeszcze nie została zjedzona. Minus jest jednak bardzo poważny: ponieważ nikt nie wie, gdzie ich szukać to i Jonasz nie wie jak do nich dotrzeć. Jednak pewnego dnia udaje mu się je odkryć. Okazuje się, że można o nich śnić.
Oba tomy zawierają interesujące przykłady z dziecięcego życia oraz zawierają elementy z bajek (np. królewny, krasnoludki, świetliki, motyle, zajączki) dzięki czemu są interesującą propozycją czytelniczą dla przedszkolaków.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza