Etykiety

środa, 18 stycznia 2017

"Świerszczyk" nr 1 (2017)


http://swierszczyk.pl/
Coraz więcej rodziców jest świadoma tego, że regularne czytanie książek oraz czasopism pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Zauważają oni wiele ważnych zjawisk, które ułatwiają dzieciom edukację, poszerzają zakres zainteresowań, stymulują mózg, poszerzają zakres słownictwa, poprawiają pamięć, pogłębiają wiedzę a do tego uspokajają, poprawiają sen. Poza tym czytanie ćwiczy myślenie analityczne, opóźnia wiele chorób (np. demencję i Alzheimera), rozwija empatię, poprawia samopoczucie, pomaga pogłębić więź między rodzicem, a dzieckiem. Czytające z opiekunami dzieci są spokojniejsze, bardziej pewne siebie, otwarte na świat i chętniej się uczą. To oczywiście tylko niektóre zalety. Lista jest dużo dłuższa i te dodatkowe zalety często związane są także z osobowością oraz pochodzeniem społecznym dzieci. Jedno jest pewne: czytanie pomaga w przełamaniu wielu barier, dlatego warto od najmłodszych lat kształtować nawyki czytelnicze.
My czytamy od pierwszych dni. Dzień bez książki lub czasopisma to dzień zmarnowany i jeszcze taki nam się nie trafił, ponieważ, kiedy wyjechaliśmy na wczasy bez torby z książkami i czasopismami bardzo szybko córka zaciągnęła nas do kiosku, żeby kupić coś do czytania.
„Świerszczyk” w naszym domu pojawił się już jakiś czas temu, ale od niedawna jest u nas regularnie. Wielki plus tego magazynu dla dzieci to przemycanie próbek twórczości różnych znanych nam pisarzy oraz ilustratorów. W najnowszym numerze (pierwszym tym roku) znajdziemy ilustracje Agnieszki Żelewskiej, Anity Graboś, Beaty Zdęby, Marcina Bruchnalskiego, Agnieszki Antoniewicz, Anity Andrzejewskiej, Andrzeja Pilichowskiego-Ragno, Magdaleny Wosik, Piotra Nagina, Ewy Poklewskiej-Koziełło, Kacprawa Dudki, Jolanty Richter-Magnuszewskiej, Macieja Trzepałki. Noworoczny numer krąży wokół postanowień, zmian, konieczności poprawiania siebie, obliczania czasu, przemyśleń, planowania. Doskonałym wstępem do tego jest wiersz Tomasza Plebańskiego, w którym autor oblicza na co ile dni w roku tracimy. Wiersz zachęca młodych czytelników do liczenia, a do tego uświadamia nas jak wiele czasu spędzamy na różnych zajęciach. Śmieszna jest opowieść Małgorzaty Strzałkowskiej o płaczącym krasnalu, aby wypłakać się na zapas i w kolejny rok wejść bez smutków. Najbardziej pouczająca jak zwykle okazała się opowieść Bajetana Hopsa „Z pamiętnika pewnego świerszczyka”. Dzieci-zwierzęta rozmawiają o postanowieniach. Świerszczyk doskonale wie, nad czym powinni popracować znajomi. Ma natomiast problem z dostrzeganiem wad u siebie. Karolina Haka-Makowiecka przygotowała garść ciekawostek o kalendarzu, świętowaniu różnych dni oraz najmniejszej złotej książeczce. Małgorzata Strzałkowska zabiera nas w świat karnawałowej zabawy, świętowania Sylwestra. Natalia Usenko zabiera czytelników w świat cyfr, a Karol Kocur stworzył teksty do „Kotka Mamrotka”. Roksana Jędrzejewska-Wróbel porusza problem przeprowadzki, przyzwyczajenie się do zmian.
W pierwszym tegorocznym numerze nie zabraknie też pomysłów na zabawy, interesujących rebusów, ciekawych ilustracji, kursu rysowania. Poza tradycyjna zawartością pojawia się coś jeszcze: informacja o nowej odsłonie „Świerszczyka”. Większa ilość stron, gry dla najmłodszych, klub książkowy, komiks oraz medale dla czytelników. Wszystko to w formie przyjaznej dla dzieci i przemycającej wiele informacji o świecie.
Wielkim plusem czasopisma jest wprowadzanie dzieci w zmiany jakie dokonują się dookoła. Zabieranie młodych czytelników w świat zmiany pór roku, przemijania, dobrej zabawy sprawia, że mali czytelnicy lepiej poznają otaczający ich świat, zwyczaje. „Świerszczyk” to interesująca propozycja zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów nauczania początkowego. Młodsze dzieci z pomocą rodziców mogą lepiej zrozumieć świat oraz zrobić piękne zabawki.
W sprzedaży już kolejny numer. Polecam.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza