Etykiety

poniedziałek, 16 stycznia 2017

Wystawa: Abraham Ostrzega

ZAPRASZAMY NA OTWARCIE WYSTAWY
Abraham Ostrzega
w czwartek 19 stycznia o godz. 19
Otwarcie poprzedzi spotkanie z artystami i kuratorami projektu w godz. 12-13 w Zachęcie
z możliwością odwiedzenia Cmentarza Żydowskiego
(*) 
Punktem wyjścia wystawy jest twórczość żydowskiego rzeźbiarza i animatora kultury działającego w przedwojennej Warszawie — Abrahama Ostrzegi. Uczeń Henryka Kuny znany był przede wszystkim jako autor rzeźby sepulkralnej — nagrobków, z których kilkadziesiąt przetrwało na wolskim Cmentarzu Żydowskim. Członek m.in. przedwojennego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (debiutował na wystawie w Zachęcie w 1910 roku) oraz inicjator Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuki, wraz z Władysławem Weintraubem prowadził też Atelier Zdobnictwa Artystycznego. W trakcie wojny współzakładał spółdzielnię artystyczną w getcie. Jak wielu innych artystów żydowskich zginął w obozie w Treblince. Twórca nagrobków sam stał się jedną z tysięcy ofiar bez grobu.
Spuścizna rzeźbiarska Abrahama Ostrzegi zachowana została do naszych czasów w formie szczątkowej. Oprócz kilku rzeźb kameralnych rozproszonych w muzeach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą największy zespół jego dzieł znajduje się na Cmentarzu Żydowskim na Woli w Warszawie. Podejmowane próby typologii rzeźb nagrobnych artysty wskazują na trzy główne kierunki jego twórczości sepulkralnej: nagrobki o formach architektonicznych (m.in. najbardziej znana realizacja — Mauzoleum Trzech Pisarzy, nagrobki w stylu „biblijnym” wykorzystujące motywy ornamentów roślinnych), nagrobki modernistyczne  oraz nagrobki tradycyjne dekorowane motywami figuralnymi i komemoratywne pomniki figuralne, które to właśnie przyniosły mu największą sławę. Znany był jako ten, który mimo zakazów kanonicznych dotyczących przedstawień usiłował do swych kompozycji wprowadzać motywy figuralne, twarze, dłonie.W ramach przygotowań do tego projektu Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przeprowadziła jesienią ubiegłego roku renowację 24 nagrobków jego autorstwa sfinansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Jednak wystawa w Zachęcie nie przedstawia ani dokumentacji dzieł, ani zabiegów konserwatorskich. Postać Ostrzegi jest obecna poprzez dzieła współczesnych artystów z różnych generacji i działających w rozmaitych mediach (Huberta Czerepoka, Małgorzaty Niedzielko, Katarzyny Rotkiewicz-Szumskiej, Krzysztofa Wojciechowskiego), którzy w autorski sposób zmierzyli się z jego dziełem i historią, twórczo interpretując interesujące dla nich wątki. Identyfikacje graficzną wystawy przygotował Jakub de Barbaro. W jej ramach powstała również rozdawana na wystawie mapa odsyłająca na cmentarz przy ul. Okopowej, gdzie realizacje Ostrzegi można obejrzeć w ich naturalnym otoczeniu.
 Wystawę będzie można oglądać do 5 marca. W jej finale, 2 marca w Zachęcie odbędzie się jednodniowa konferencja według koncepcji profesora Jerzego Malinowskiego Wokół życia i twórczości Abrahama Ostrzegi, organizowana we współpracy z Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata.
 artyści: Hubert Czerepok, Małgorzata Niedzielko, Katarzyna Rotkiewicz-Szumska, Krzysztof Wojciechowski oraz Abraham Ostrzega
kuratorzy: Hanna Wróblewska (Zachęta), Michał Laszczkowski (Fundacja Dziedzictwa Kulturowego)współpraca: Julia Leopold, Aleksandra Zientecka
identyfikacja wizualna wystawy: Jakub de Barbaro
konserwatorzy: prof. Jan Smaza, Magda Olszowska, Marta Banaś, Kalina Marzec, Damian Pisarski
partnerzy: Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
W RAMACH PROJEKTU BĘDZIE OBOWIĄZYWAŁ WSPÓLNY BILET UPOWAŻNIAJĄCY ZARÓWNO DO WEJŚCIA NA WYSTAWĘ W ZACHĘCIE, JAK I DO ZWIEDZANIA CMENTARZA ŻYDOWSKIEGO. 
Prace konserwatorskie sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawa zorganizowana została w ramach obchodów 75 rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów Polskich dokonanej przez niemiecką III Rzeszę.
Zdjęcia dla mediów dostępne są po zarejestrowaniu na stronie www.zacheta.art.pl/prasa
(*) oprowadzenie kuratorskie
Osoby zaintresowane obejrzeniem odrestaurowanych nagrobków autosrtwa Abrahama Ostrzegi na Żydowskim Cmentarzu przy ul. Okopowej, proszę o wysłanie potwierdzenia uczestnictwa na adres rzecznik@zacheta.art.pl (do poniedziałku 16.01)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza