Etykiety

wtorek, 3 stycznia 2017

Monika Witkowska "Góry z duszą"http://www.matras.pl/gory-z-dusza,p,222556
Monika Witkowska, Góry z duszą, Warszawa „Burda. National Georaphic” 2015
Miłość do gór to nie tylko pasja. To stan umysłu, ponieważ do gór trzeba umieć podejść, trzeba umieć z nimi współgrać, bo w innym wypadku czeka nas pewna śmierć. Wspinaczka i zdobywanie szczytów to nie hobby dla ludzi, którzy przez cały rok siedzą w biurach i raz do roku wyjeżdżają na urlop na łono natury. Dla ich bezpieczeństwa lepiej jechać nad morze. Jednak są i tacy, którzy cały rok trenują, którzy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, przygotowują się do nich odpowiedzialnie, ponieważ mają w sobie potrzebę wędrowania. Miłości do gór ulegają osoby, które nie mogą usiedzieć w miejscu, chcą pokonywać swoje słabości, lubią wyzwania i specyficzny – również kulturowy – klimat, w którym życie nie jest łatwe.
Monika Witkowska należy do tych ludzi, którzy zdobyli wykształcenie i bardzo szybko odkryli, że biurwa praca nie jest dla nich: za mała przestrzeń, za mało ruchu, za duża monotonia. Wyprawy pozwoliły odkryć jej pasję, a pisanie o własnych doświadczeniach oraz dzielenie się zdobytą wiedzą pozwala na utrzymanie się z tego, co kocha robić.
Osiem szczytów i osiem interesujących przygód, w których będziemy mogli lepiej odkryć przyrodę oraz miejscowych ludzi, poznać historię, odkryć zawiłe losy. Monika Witkowska zabiera nas ze sobą na Aconcagua, Mont Blanc, Ararat, Grossglockner, Rysy, Kilimandżaro, Lobuche East i Kala Pattar. Odwiedzimy takie kraje jak Tanzania, Francja, Turcja, Słowacja, Argentyna, Austria, Nepal. Jak widać z jednej strony jest egzotycznie, a z drugiej bardzo tradycyjnie, bo i góry i kraje popularne oraz „na wyciągnięcie ręki”.
„Góry z duszą” to interesująca lektura dla miłośników gór, osób lubiących książki podróżnicze, poszukujących inspiracji do podróży oraz polskich śladów poza granicami Polski. Razem z autorką zawędrujemy na polski cmentarz w Afryce, spotkamy polsko-kurdyjskie rodziny, dowiemy się o mumii w kraju Inków, lodowych pokutnikach. Nie zabraknie też ludzi, zwierząt, rad dotyczących wyprawy (od cen za nocleg po zawartość plecaka, tragarzy. Książka napisana w formie luźnej opowieści z wplecionymi zdjęciami oraz ramkami z ciekawostkami. To sprawia, że tekst nie jest monotonny.
Do gór można mieć dwa podejścia: traktować je jak sport ekstremalny, wyznaczać cele, zdobywać coraz wyższe szczyty, albo jak autorka książki delektować się otoczeniem. Dla Moniki Witkowskiej góry to nie tylko skały, wysokość, szczyt do zdobycia. Ludzie żyjący w pobliżu gór są równie interesującym elementem. To właśnie oni uświadomią nas jak wygodne życie wiedziemy, że warto cieszyć się z tego co się ma i towarzystwa bliskich.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza