Etykiety

piątek, 12 lutego 2016

​Agnieszka Moitrot "Henia. Z pamiętnika szczęśliwego psa"

zaczytani.pl/ksiazka/henia_z_pamietnika_szczesliwego_psa,druk
​Agnieszka Moitrot, Henia. Z pamiętnika szczęśliwego psa, Gdynia "Novae Res" 2016
Henia to niepozorna, szczupła i posiadająca wiele kompleksów psina mieszkająca z dala od miejskiego zgiełku. Przekonana o swojej brzydocie suczka pokazuje swoje relacje z właścicielami oraz innymi zwierzętami, które zalicza do rodziny, w której nie liczy się rasa, gatunek i więzy krwi. Ważniejsze jest wspólne dzielenie czasu, doświadczenia, zabawy, a nawet podróże.
Książka dzieli się na dwie wyraźne części. W pierwszej poznajemy wszystkich bohaterów, ich cechy, wygląd, stosunek Heni i państwa do kolejnego krewnego, ​krótką historię ich życia. W tej części bohaterka - narratorka wiele razy porównuje siebie z innymi, próbuje patrzeć na siebie ich oczami i przekonuje siebie, że właśnie w taki a nie inny sposób jest postrzegana, czyli jako niezbyt urodziwa psina z krótką sierścią i mizernym ogonem. Nawet stara ciotka Lili ma piękniejszy ogon, ładniejszą sierść. Druga część jest o wiele bardziej interesująca, napisana dużo lepiej i wielkim plusem są tu opowieści z przygód takich jak wakacje czy choroba. Porzucenie ciągłych porównań przynosi bardzo dużą korzyć opowieścią. Nie wydają się już takie smutne.
Opowieści są bardzo proste i ukazują małym czytelnikom świat z punktu widzenia psa żyjącego w zgodzie z innymi domowymi zwierzętami. Niedługie rozdziały pozwalają podzielić czytanie tak, aby mały czytelnik się nie znudził. Całość wzbogacono niewielką ilością pięknych ilustracji, oprawiono w twardą okładkę.
Książkę polecam małym miłośnikom opowieści o zwierzętach. Lektura będzie doskonałym pretekstem do rozmów o kompleksach, inności, poczuciu własnej wartości.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz