Etykiety

sobota, 6 lutego 2016

​Grzegorz Kasdepke "Tylko bez całowania, czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami" il. Marcin Piwowarski

http://nk.com.pl/tylko-bez-calowania-czyli-jak-sobie-radzic-z-niektorymi-emocjami/2259/ksiazka.html#.VrYZAFLsvIU

​Grzegorz Kasdepke, Tylko bez całowania, czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami, il. Marcin Piwowarski, Warszawa "Nasza Księgarnia" 2016
Mówienie o emocjach nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza, kiedy nie wie się jak emocje nazwać . Na szczęście wychowawczynią przedszkolaków zostaje nieśmiała, otwarta, pomysłowa i bardzo cierpliwa pani Miłka, która zamierza przybliżyć dzieciom świat uczyć. Razem z nią do grupy dołączył też pajacyk, który często pomaga, a czasami staje się obiektem zazdrości czy drwin. Wydawałoby się, że zaplanowanie i przeprowadzenie zajęć, trzymanie się grafiku nie jest takie trudne. Życie jednak pisze swoje historie i pani Miłka musi nadążać za dziecięcymi nastrojami. Dzięki książce zapoznamy się z takimi emocjami jak tęsknota, wstyd, zazdrość, gniew, wstręt, nuda, poczucie krzywdy, radość. Każde opowiadanie zabiera dzieci w świat problemów im znanych: próby nawiązania pierwszych przyjaźni, pierwsze zazdrości o wygląd, próby podobania się i imponowania innym sprawiają, że dzieci ulegają różnym emocją. Nawet zwykły obiad może stać się powodem do dyskusji nad emocjami, pomoże zrozumieć, dlaczego niektóre rzeczy są postrzegane przez różnych ludzi odmiennie.
"Tylko bez całowania, czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami" to kolejna interesująca i skierowana do przedszkolaków lektura autorstwa Grzegorza Kasdepke. Prosty język, codzienność, świat dziecięcych zabaw i zmartwień sprawią, że małym czytelnikom łatwiej będzie zrozumieć to, o czym pisze autor. Wiele zabawnych sytuacjo sprawia, że dzieci będą mogły na swoje emocje popatrzeć z boku i zastanowić się nad próbom panowania nad nimi lub odpowiedniego demonstrowania uczuć.
Na końcu każdej opowieści znajdziemy krótką definicję przedstawionego uczucia, rady dla dzieci, jak powinny zachować się w przypadku odczuwania określonej emocji oraz dla rodziców w jaki sposób reagować i rozmawiać o emocjach. To sprawia, że lektura staje się pretekstem do dłuższych rozmów z dzieckiem, lepszego wzajemnego poznania, pogłębiania relacji i pomocy w dorastaniu, którego celem jest wychowanie samodzielnego człowieka.
Piękne, proste ilustracje, niewielka ilość na stronie, nieduży format książki, sztywna, matowa, tekturowa okładka sprawiają, że książka może nam towarzyszyć w czasie spacerów. Jeśli jesteśmy miłośnikami audiobooków możemy książkę nabyć również w tej formie, co pozwoli nam na wspólne słuchanie jej w czasie zabaw. Książkę polecam wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz