Etykiety

wtorek, 9 lutego 2016

Margaret Frith "Kim był Tbomas Alva Edison?" il.John O'Vrien

http://www.proszynski.pl/Kim_byl_Thomas_Alva_Edison_-p-33377-.html

Margaret Frith, Kim był Tbomas Alva Edison?, il.John O'Vrien, tł. Hasnna Pasierska, Warszawa "Prószyński i S-ka" 2015
"Kim był Thomas Alva Edison?" Margareth Frith to kolejna książka Wydawnictwa Prószyński i S-ka z serii "Wielcy i sławni". Wszystkie publikacje przybliżają nam biografie, warunki w jakich żyli odkrywcy oraz w prosty sposób wyjaśniają znaczenie ich teorii i wynalazków. Opowieść o Edisonie pozwala uzmysłowić sobie jak wiele pracy trzeba włożyć w sukces, który często nie jest osiągnięciem jednej osoby, ale zespołu pomysłowych ludzi lub potrafiących realizować plany innych. Taką zgraną drużynę miał Edison. Tylko najbliżsi współpracownicy potrafili rozszyfrować proste szkice, pracować pod presją czasu i realizować kilka pomysłów jednocześnie. Mali i duzi czytelnicy dowiedzą się co wynalazł Edison, co udało mu się ulepszyć, dlaczego nie bał się ulepszać cudzych wynalazków. Nietypowy sposób pracy sprawił, że jego warsztat (w którym była i biblioteka) postrzegano jak fabrykę wynalazków. Autorka uświadamia nas, że wśród dziesiątków wynalazków tylko niektóre przeszły do historii i przyniosły sławę jego twórcy.
Biografia Thomasa Edisona pokazuje czytelnikom, że formalne wykształcenie nie jest takie istotne. Znany odkrywca nie tylko nie skończył studiów, ale nawet nie miał czasu na nie się wybrać. Uznany za nieuka, uczony przez matkę podsycającą jego ciekawość całe życie bawił się w odkrywanie świata. Nauka nie była dla niego przykrym obowiązkiem, lecz zabawą i nawet jeśli musiał zacząć pracę jako gazeciarz kolejowy nie porzucił swoich zainteresowań. W kolejnych zajęciach widział nowe możliwości do zbadania świata i odkrycia urządzeń ułatwiających nam życie. Jego najważniejszym i najbardziej znanym odkryciem jest żarówka, która całkowicie zmieniła tryb życia ludzi. Przestaliśmy być zależni od pór dnia.
Mnie w jego życiu zawsze fascynowała niesamowita pracowitość, ciekawość, upór oraz aktywność do ostatnich dni życia. Większość z ludzi marzy o spokojnej emeryturze. Edison nigdy na takie marzenia nie miał czasu, ponieważ przez cały czas realizował swoje marzenia o ulepszaniu świata.
Dzięki wpleceniu w biografię ramek z definicjami, życiorysami możemy poznać innych odkrywców i osiągnięcia, które jeszcze dziś cieszą się sławą (np. wieża Eiffla).
Książkę (jak wszystkie z tej serii) oprawiono w solidną, matową okładkę, strony zszyto, a treść wzbogacono ilustracjami, które przyciągną uwagę młodych czytelników. W środku znajdziemy również naklejkę, którą możemy zamieścić na plakacie załączonym do pierwszej książki z tej serii. To pozwoli dzieciom oswajać się w sylwetkami znanych uczonych.
Książka na pewno spodoba się uczniom szkół podstawowych i gimnazjów. Ze względu na łatwe słownictwo, liczne wyjaśnienia można czytać ją i z przedszkolakami. My jesteśmy zachwyceni całą serią, więc nie polecam jednej książki tylko od razu wszystkie z serii "Wielcy i sławni" 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz