Etykiety

poniedziałek, 15 lutego 2016

Jan Twardowski "Serce za serce, czyli co to znaczy kochać" il. Elżbieta Kidacka

Jan Twardowski, Serce za serce, czyli co to znaczy kochać, wybór i oprac. Aleksandra Iwanowska, il. Elżbieta Kidacka, Poznań "Święty Wojciech" 2016
Jan Twardowski znany jest z utworów przepełnionych próbą zrozumienia i akceptacji drugiego, chęcią uświadomienia nas, że chwila jest bardzo ulotna, a ludzie zbyt szybko odchodzą, więc trzeba ich kochać, bo bez nich życie nie miałoby sensu, że każdy z nas jest inny i ta nierówność jest najwspanialszą doskonałością, ponieważ wtedy siebie potrzebujemy. "Serce za serce, czyli co to znaczy kochać" doskonale wpisuje się w znane nam idee. W zbiorze znajdziemy próby wyjaśnienia dzieciom oraz dorosłym czym jest miłość, jaka jest jej zależność od dobroci, czy trzeba kochać bez powodu, jak okazywać miłość, w jaki sposób ja odczuwamy, co jest najważniejsze, czy każdy z nas umie kochać, co to znaczy lubić, czym są oświadczyny, kim jest bliźni, dlaczego pycha i myślenie tylko o sobie jest złe, czym jest rodzina i wiele, wiele innych pytań, które może postawić dziecko. Autor w utworach często odwołuje się do wiary i "Biblii". Teksty będą doskonałym materiałem do rozmów z dziećmi o określonych wartościach związanych z miłością. Poszczególne utwory można wykorzystać na lekcjach religii lub w czasie rodzinnego czytania. Mali czytelnicy znajdą w nich bohaterów takich jak one: pełne ciekawości i otwartości na świat, próbujących zrozumieć.Dzięki publikacji dzieci będą mogły zrozumieć, że miłość może mieć różne odcienie i barwy, że inną miłością darzymy rodziców i dziadków, inną kolegów i koleżanki, że rodzice kochają siebie inaczej i inaczej dzieci.
Utwory są różnej długości, w różnej stylistyce pisane. Niektóre są opowieściami, inne wyliczankami, jeszcze inne to zaledwie kilka zdań czy wiersz wpleciony w prozę. Całość wzbogacono pięknymi ilustracjami Elżbiety Kidackiej. Piękne kolory, subtelne rysunki, z których biją pozytywne emocje sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po książkę. Śliskie strony, solidne szycie, bardzo dobra okładka sprawiają, że książka nie tylko dobrze prezentuje się na półce, ale jest i trwała.
"Serce za serce" to doskonała lektura dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej. Na pewno będzie to doskonały zamiennik kwiatów dołączanych do pamiątek na Pierwszą Komunię Świętą. Lektura pozwoli dzieciom wejść w świat wiary i wartości z nią związanych.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza