Etykiety

niedziela, 15 marca 2015

Rafał Skarżyński "Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują?" il. Tomasz Lew Leśniak

Rafał Skarżyński, Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują?, il. Tomasz Lew Leśniak, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2015
Jędrek – przeciętny nastolatek uczący się w przeciętnej szkole i mający przeciętną rodzinę – urozmaica swój czas szpanowaniem: pobijaniem rekordów w grach, wymyślaniem psot i sposobów na obejście wymagań nauczycieli. Wszystko może wydawać się tendencyjne i nudne. Zwykłą szara rzeczywistość, która zostaje zachwiana przez semestralny test z matematyki, złodzieja diamentów i nową dentystkę, która bardziej nadaje się na okładki czasopism niż do pracy w szkole. Z godziny na godzinę napięcie rośnie, a Jędrek pakuje się w coraz większe tarapaty (z bójką i pozbawieniem prawa ucznia na dwa tygodnie włącznie). Nim zostanie odizolowany od kolegów i szkoły musi rozwiązać bardzo ważną zagadkę: kim jest nowa dentystka?
Nieprzeciętnej urody pani stomatolog sprawia wrażenie sumiennej pani doktor, która dba o zdrowie dzieci. W ciągu tygodnia naprawia zęby niemal wszystkich uczniów. Wizja spędzenia czasu na dentystycznym fotelu przytłacza Jędrka i Karolinę (wzorową uczennicę). W imię walki o własne dziury w zębach tworzą zgrany zespół. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami.
Książkę czyta się niesamowicie szybko. Wielkim plusem są ilustracje urozmaicające treść. Opowieść o Jędrku łączy to, co dzieci lubią najbardziej: spojrzenie na dorosłych ze swojej perspektywy, nastoletni super-bohater oraz wątek kryminalny. Nie zabraknie drogich samochodów, adrenaliny na testach oraz podczas wizyt „na dywaniku”.
Polecam uczniom szkół podstawowych i gimnazjów. Niedługo pojawi się kolejny tom i wiem, że na pewno chętnie po niego sięgnę.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza