Etykiety

środa, 4 marca 2015

Philip Houston i in. "Anatomia kłamstwa"

Philip Houston i in., Anatomia kłamstwa, tł. Iga Noszczyk, Kraków „SQN” 2015
Psycholodzy przekonują nas, że kłamie każdy. Każdy jednak chce wiedzieć, kiedy robią to inni. Odkrywanie prawdy, wyjawianie fałszu stało się swoistą dziedziną psychologii. Odkrywanie zachowań, tworzenie urządzeń demaskujących kłamstwo stało się celem wszystkich służb specjalnych oraz wielu zwykłych ludzi, którzy chcą mieć przewagę nad innymi. Książka „Anatomia kłamstwa” ma pomóc przeciętnemu człowiekowi odkryć nieszczerość. Czy ta wiedza się sprawdza? Trudno mi stwierdzić. Na pewno autorzy dadzą wiele wskazówek. Na ile będą one skuteczne zależy od nas i naszych rozmówców, ich świadomości ukrywania prawdy. Agenci CIA twierdzą, że nie ma osoby, która potrafiłaby doskonale ukryć swoje kłamstwa.
W „Anatomii kłamstwa” na pewno znajdziemy wiele przykładów jak odpowiednie zachowania wpływają na rozmówców. To sprawia, że już pod koniec książki stojąc w obliczu kolejnego przykładu sami potrafimy wskazać, które zachowania polityków były kłamliwe. Autorzy bardzo powoli wprowadzają nas w sposób demaskowania nieprawdy. Padają również przykłady z dziećmi.
Książka będzie bardzo pomocna dla osób, które potrzebują demaskować małe i duże kłamstwa każdego dnia. Może być przydatna nauczycielom, rodzicom, urzędnikom i wszystkim, których praca opiera się na kontakcie z ludźmi. Całość napisana bardzo prostym językiem, liczne przykłady sprawiają, że czytelnik bez problemu zrozumie wszystkie wskazówki. Z drugiej strony jest to książka pisana jak typowe amerykańskie poradniki psychologiczne, w których mały szczegół zostaje omówiony na wielu stronach. Być może to zaleta, ale wymagana jest cierpliwość czytelnika, który w dzisiejszych czasach skacze z wypunktowanej wiedzy do kolejnej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza