Etykiety

niedziela, 8 marca 2015

Ben Elton "Dwaj bracia"

Ben Elton, Dwaj bracia, tł. Elżbieta Maciejewska, Warszawa „Zona Zero” 2015
Historia Europy od lat 20 do prawie 60 XX wieku jest pasmem walk, rywalizacji, lizania ran, nienawiści, szukania winnych, konspiracji, walki o przetrwanie w sytuacji, kiedy każda chwila życia może być ostatnią. W właśnie skończyła się Wielka Wojna, ale Niemcy nadal są niespokojne. Fale antysemityzmu narastają. Giną politycy posiadający żydowskie korzenie, szaleje inflacja, kolejni uzurpatorzy próbują sterować krajem. W takich warunkach dorastają Otto i Paulus. Ona zaważyły o ich losach, które zafundowały „bliźniakom” odmienne życie.
Autor pokazuje nam brutalne warunki życia w Niemczech. Dzięki niemu odkrywany kolejne etapy kształtowania się faszyzmu początkowo wywołującego lekki niepokój i przeobrażającego się w siłę paraliżującą. Nadzieje na odmianę losu gasną każdego dnia.
„Dwaj bracia” wprowadza nas w losy jednej rodziny, podobnej do wielu innych w kraju, w którym zaczynała kiełkować wolność i równość, gdzie kobiety i Żydzi mogli studiować i przeobrażająca się w monstrum szarpiące ludźmi, wystawiające na próbę przyjaźń, miłość, braterstwo. Zmuszające ludzi do samobójstw, a później rękami wyszkolonych nazistów zabijających tych, którzy przetrwali trudności.
Ben Elton snuje swoją opowieść powoli i bardzo subtelnie tak, jakby bał się, że jego słowa mogą zniekształcić historię. „Dwaj bracia” na pewno przypadną do gustu miłośnikom pierwszej połowy XX wieku, literatury wojennej. Prosta fabuła urozmaicona przeniesieniami w czasie sprawia, ze całość czyta się przyjemnie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza