Etykiety

poniedziałek, 9 listopada 2020

Jola Richter-Magnuszewska "Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach"


Wiedzieliście, że książki dzieli się na udomowione i dzikie? No, to już wiecie. Czym pierwsze różnią się od drugich? Może przede wszystkim tym, że te pierwsze są o dzikich zwierzętach, a drugie nie. Oczywiście z tym podziałem to żart wokół tytułu książki, po którą warto sięgnąć z pociechami: „Dzikiej książce o dzikach i o ich kuzynach” autorstwa Joli Richter -Magnuszewskiej. Lektura ta zabierze Was w niezwykły świat dzików oraz ich bardzo dużej rodziny, pozwoli odkryć kulturowe symbole, znanych przedstawicieli gatunku.
Po otwarciu publikacji znajdziemy informacje, w jaki sposób w różnych językach mówią świnie i dziki. To pozwala na poruszenie tematu różnorodności onomatopei w różnych językach. Wszystkie niby naśladują dźwięki zwierząt, ale z perspektywy naszego języka nie do końca trafnie. I tu pozostaje spore pole do popisu dla rodziców mających solidne wykształcenie językowe, ponieważ mogą opowiedzieć swoim pociechom o kształtowaniu kultury przez język. Ciekawa jestem, co świnie i dziki sądzą o onomatopejach ich języka.
Pierwsza strona zabiera nas do pięknego lasu. Mamy półmrok. Widzimy polujące sowy, wędrujące sarny, skradającego się lisa, baraszkujące warchlaki, żerujące dziki. Piękny las pełen życia. Na kolejnych stronach poznamy przodków dzika. Dowiemy się też, co może łączyć wieloryby, hipopotamy i dziki. Wejdziemy w dziczą społeczność i odkryjemy istniejącą w watahach drabinę społeczną, w jaki sposób wiek wpływa na rozrodczość, od kogo uczą się warchlaki, kto się nimi opiekuje, co dzieje się, kiedy tracą mamę, jakie znaczenie ma usytuowanie młodych w czasie ich karmienia, z kim dorosłe osobniki zawierają znajomości, jak wygląda ich anatomia, czym się żywią, jakie pozostawiają ślady, jakie mają znaczenie dla leśnego ekosystemu, w jaki sposób się komunikują i wiele, wiele innych ciekawostek pozwalających lepiej poznać te zwierzęta. Poza tym dowiadujemy się też, w jaki sposób powinniśmy się zachować, kiedy spotkamy lochę z młodymi, dlaczego są one bardzo ważne dla środowiska. Do tego wejdziemy w świat symboli w różnych kulturach.
Kiedy już dobrze poznamy zwyczaje naszych rodzimych dzików powędrujemy w świat, aby poznać ich krewnych. Odkryjemy, że te zwierzęta mają sporo krewniaków. Mapa świata z pokazaniem rozmieszczenie różnorodnych gatunków dzików pozwala nam uświadomić sobie, że zwierzęta te są obecne na prawie wszystkich kontynentach. Unikają tylko miejsc skutych lodem, ponieważ tam miałyby problem ze znalezieniem pokarmu. Wędrując po świecie możemy zaprzyjaźnić się z różnymi krewnymi dzików. Dowiemy się sporo do guźcach, dzikanie zaroślowym i rzecznym, dzikaczu leśnym, świni brodatej, babirusie wąsatym, świni wisajskiej, świneczce karłowatej, pekarim białobrodym. Do tego poznamy historię udomowienia i zapoznamy się z różnymi rasami świń. Temat oswajania, udomawiania stanie się pretekstem do opowiedzenia o idealnych warunkach, w którym tym zwierzętom żyłoby się lepiej. Poznajemy różnorodne mądre i sławne przedstawicielki gatunku, a także niezawodne terapeutki, zwierzęta zmieniające ludzkie nawyki oraz priorytety. Są też ciekawostki na temat tego, dlaczego skarbonki mają kształt świnek, z czym kojarzyły się te zwierzęta i dlaczego można było zobaczyć ich portrety na kartkach z życzeniami.
Bardzo dobrze zszyte strony, solidna oprawa i całość wzbogacona cudownymi ilustracjami. Zdecydowanie polecam.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza