Etykiety

wtorek, 14 czerwca 2022

Jolanta Kosowska "Niedoskonali" - cytaty

„W każdym miejscu można stworzyć swój własny azyl. Ja stworzyłam dla siebie oazę ciszy i spokoju w omijanej przez turystów części Lizbony. Takie moje miejsce na ziemi, przynajmniej na trochę, na chwilę, zanim czegoś innego nie wymyślę”.
„Każdy człowiek może mieć inne zdanie, które wynika z jego przeżyć, każdy ma prawo walczyć o normalność”.
„Na każdym kroku młodzi ludzie spotykają się z patologią i brutalnością, przemocą i gwałtem . Muszą to potrafić rozróżniać, weryfikować i oceniać. Muszą umieć ocenić w sposób jednoznaczny, co jest dobre, a co jest złe. Powinni wiedzieć, jak przeciwstawić się złu”.
„Zmęczenie ma też swoje plusy. Powoduje, że wszystko jest zamglone i nieostre. Oszczędzamy energię. Skupiamy się na działaniach. Jak najdalej odsuwamy od siebie emocje, bo na emocje nie ma już siły. Nasz własny system obronny przełącza się na tryb oszczędzający energię. To dobrze, bo na rozpacz jeszcze będzie czas”.
„Nigdy w życiu nie jesteśmy przygotowani na śmierć, a już na pewno nie na śmierć najbliższej osoby”.
„Żeby zrozumieć teraźniejszość, czasami trzeba poznać przeszłość, chociaż ona sama w sobie nie ma już żadnego znaczenia”.
„Dwoje ludzi, którzy są sobie bliscy, nie mogą mieć przed sobą tajemnic”.
„Niczyje życie nie rozpoczyna się tu i teraz , przeszłość kształtuje nas i nasze poglądy”.
„Nic na świecie nie dzieje się tak po prostu. My też spotkaliśmy się, bo tak miało być. Niedoskonali ludzie, którym dokopało życie".
„Niedoskonali. Wszyscy jesteśmy właśnie tacy. (...) Każdy nosi w sobie jakąś zadrę, każdemu kiedyś życie dało w kość. W życiu nie chodzi o to, ile razy zawiódł nas los, ale o to, czy potrafiliśmy się po tym pozbierać, otrząsnąć i pójść dalej. Nie dać się temu losowi zmienić”.
„Każdy z nas ma swoją tajemnicę. Masz ją ty, ma ją Camila, ma Bruno i mam ja. Zaufanie to dziwne słowo. Mnie życie nauczyło nieufności – mówił poważnie. Tych ludzi, którzy w moim życiu znaczą coś więcej, mogę policzyć na palcach jednej ręki. Inni ludzie stanowią tło”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz