Etykiety

sobota, 4 czerwca 2022

Ben Handicott, Emily Hawkins "Atlas rekordów świata" il. Lucy Letherland


Zwykle książki i ich serie kojarzą się z autorami tekstów, a nie grafikami czy rysownikami. W przypadku serii atlasów wydawanych przez Naszą Księgarnię jest jednak inaczej. Tu na plan pierwszy wysuwa się Lucy Letherland, czyli świetna ilustratorka, dzięki której cztery publikacje są takie same pod kątem sposobu rysowania i doboru kolorów, ale też organizacji całości i naprawdę bardzo dużym formatem. Mamy tu mapy, podziały na kontynenty, pokazanie konkretnych regionów, przybliżenie warunków, w jakich żyły, a wszystko to z wielkimi, barwnymi ilustracjami, obok których trudno przejść obojętnie. Całość naprawdę bardzo skutecznie przyciąga dziecięcy wzrok. „Seria” tworzona jest przez dwie osoby Emily Hawkins i Lucy Letherland. Każdy tom konsultowano ze specjalistą z określone dziedziny. Autorka znana jest w Polsce z takich publikacji jak: „Historia naturalna wróżek”, „Magiczne stwory i mityczne bestie”, „Podróż ekspresem odkrywcy” oraz „Ciało człowieka. Trójwymiarowa podróż po ludzkim organizmie”. Z kolei ilustratorka znana jest właśnie z tych atlasów.

W 2017 trafił do nas „Atlas przygód zwierząt. Ciekawostki ze świata przyrody, wielkie migracje i inne niezwykłe zachowania zwierząt” Racheli Williams i Emily Hawkins wzbogacony w ilustracje Lucy Letherland. Czerwona, solidna okładka z bogactwem różnorodnych zwierząt stała się pierwszą tego typu publikacją. Po otwarciu książki naszym oczom ukazuje się rój kolorowych ptaków, a dalej zobaczymy mapę świata z rozmieszczeniem niektórych zwierząt. Znajdą się na niej najbardziej typowe dla danego kontynentu zwierzęta. Następnie trafimy na typowy spis treści, w którym książkę podzielono na siedem głównych rozdziałów: Afryka, Europa, Azja i Bliski Wschód, Australia i Oceania, Ameryka Północna, Ameryka Środkowa i Południowa, Antarktyda. Na końcu książki tradycyjnie znajduje się indeks, a tuż przed nim strona z zadaniem polegającym na wyszukiwaniu na mapie miejsc, w których żyją zwierzęta. Całość kończy ławica ryb.

Dwa lata później  ukazał się „Atlas przygód dinozaurów” powstały przy współpracy z Emily Hawkins. Tym razem po otwarciu książki (po wewnętrznej stronie okładki) naszym oczom ukazuje się stado dinozaurów, a dalej zobaczymy mapę świata z rozmieszczeniem najważniejszych i najlepiej znanych gatunków. Znajdą się na niej najbardziej typowe dla danego kontynentu dinozaury. Następnie trafimy na typowy spis treści, w którym książkę podzielono na siedem głównych rozdziałów: Afryka, Europa, Azja i Bliski Wschód, Australia i Oceania, Ameryka Północna, Ameryka Środkowa i Południowa, Antarktyda. We wprowadzeniu możemy przyjrzeć się trzydziestu jeden dinozaurom oraz dowiedzieć o zmianie wyglądu skorupy ziemskiej. Następnie każdy rozdział wprowadza nas w warunki, w jakich żyły prehistoryczni bohaterzy, a na końcu książki tradycyjnie znajduje się indeks. Całość kończy ławica ryb na tylnej wewnętrznej okładce.
Rok później w ręce czytelników trafia „Atlas cudów świata powstały przy współpracy z Bene Handicottem. Publikacja pozwala nam poznać różnorodne budowle, kultury, ciekawostki historyczne. Publikację otwiera mapa świata z rozrysowanymi rzeczami, które zobaczymy. Każdą grupę miejsc poprzedza mapa kontynentu z oznaczeniem miejsc, do których trafimy. W książce zawarto 31 głównych cudów, ale pojawiają się też wzmianki o innych ciekawych zakątkach, roślinach i zwierzętach, a także sposobach spędzania tam wolnego czasu. Poznajemy najpopularniejsze zabytki, ciekawostki architektoniczne, ale nie zabraknie też atrakcji naturalnych, stworzonych przez przyrodę.

Po upływie kolejnego roku przepadamy w czasie zgłębiania tajników podsuwanych przez Emily Hawkins i Lucy Letherland w "Atlasie oceanicznych przygód", który pozwala nam na podróż po morskich głębinach i wybrzeżach, pomaga poznać bardzo różnorodne zwierzęta i ich tajemnicze zachowania. Jak w każdej publikacji z tej serii lekturę otwiera mapa świata z rozrysowanym usytuowaniem zwierząt i wskazaniem miejsc, w które się udamy. Poza nazwali oceanów mamy też nazwy kontynentów. Mała ilość wiadomości, uproszczone mapy pozwalają na lepsze rozeznanie w obszarze, z którym mamy do czynienia. We wstępie dowiemy się jak niesamowicie wiele miejsca na Ziemi zajmują oceany. Każdemu oceanowi poświęcono od kilku do kilkunastu stron. Poszczególne części otwierają rozkładówki pokazujące usytuowanie zwierząt na mapie, rozmieszczenie krajów oraz położenie na globie. Znajdziemy tu podstawowe informacje i nazwy zwierząt, z którymi na kolejnych stronach udamy się w podróż po głębinach. Każdy rozdział poświęcony jest innemu stworzeniu. Na mapie zobaczymy obszar, na którym można je spotkać, ilustracje pokażą różnorodne zachowania, ciekawostki poszerzają wiedzę, a niedługie notki zachęcają do zdobycia podstawowych informacji o nich. Do tego na stronie znajdziemy budowę ciała poznanego zwierzęcia. W podróż udamy się zaczynając od Oceanu Spokojnego, którego powierzchnia jest większa niż wszystkich lądów na naszej planecie! Każda z rozkładówek to wielka przygoda i takie też ma tytuły, np. „Powietrzne akrobacje z delfinami długoszczękimi”. Poznajemy zwyczaje zwierząt, różnorodne symbiozy, sposoby na przetrwanie, różnorodne metody obrony przed drapieżnikami. Poznamy w jaki sposób morskie zwierzęta przystosowały się do życia w określonym środowisku. Zobaczymy, że to, co dla jednych jest schronieniem dla innych może być śmiertelnym niebezpieczeństwem. Zajrzymy do Rowu Mariańskiego. W każdej rozkładówce poznajemy kolejne wycinki z życia oceanicznego, w którym prym wiedzie inne zwierzę. Uświadomimy sobie jak życie jednych istot wpływa na inne, jak bardzo łączy je zdobywanie jedzenia, rozmnażanie i dbanie o higienę.

Tym razem Lucy Letherland przy współpracy z Benem Handicottem i Emily Hawkins zabiera nas do świata rekordów. Jak możemy dowiedzieć się z podtytułu jest to zbiór największych, najgroźniejszych, najszybszych, najdłuższych, najgorętszych, najtwardszych i najwyższych rzeczy na świecie. Na początku tradycyjnie mamy rozkładówkę pełną różności. Tym razem są to różnorodne gatunki zwierząt. Dalej znajdziemy mapę świata z zaznaczonymi ważniejszymi rekordami, które zobaczymy. Następnie przechodzimy do spisu treści pozwalającego szybko wyszukać informacje lub kontynenty, które w danym momencie nas interesują. Każdą większą część otwiera mapa kontynentu z rysunkami rzeczy, którym będziemy się przyglądać oraz krótką informacją wprowadzającą. Wśród wielu ciekawostek dowiemy się, kiedy i gdzie można pływać tuż przy wodospadzie, w jakim miejscu można zobaczyć wulkan, gdzie w słoneczne dni ciągle widoczne są tęcze, widzimy najbardziej ekstremalny bieg (przez pustynię). Są tu też spływy kajakowe, jeździectwo, ale też katakumby, najbardziej zadziwiające budowle i wiele, wiele ciekawostek na temat rzeczy, które wyróżniają się spośród innych.
Podobnie jak w innych atlasach spotykamy się tu z bezpośrednim zwracaniem się do czytelników, dzięki czemu odnosi się wrażenie nawiązania relacji, pewnego rodzaju koleżeństwa, w którym autor zachęca do działania, zwiedzania, przyglądania się światu oraz wyszukiwaniu detali.
Dzięki tym lekturom młodzi czytelnicy zdobędą solidną dawkę wiedzy o świecie. Będą mogli nauczyć się zarówno nazw kontynentów, oceanów i mórz, ale też poznają wiele państw. Będzie to doskonały wstęp do studiowania map fizycznych, wyszukiwania ciekawostek na temat regionów, które będą poznawać.
Piękne realistyczne, tętniące życiem ilustracje doskonale przyciągają wzrok młodych czytelników. Dzięki temu dzieciom łatwiej skupić się na czytaniu oraz przyswajaniu informacji. Przemawiające do wyobraźni sceny z życia zwierząt zapadają w pamięć. Bardzo duży format, solidna okładka, doskonale zszyte strony sprawią, że mali miłośnicy zwierząt chętnie sięgają po książkę i zatapiają się w jej lekturze.
Książki doskonale sprawdzą się jako lektura dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej. Niewielka ilość tekstu skutecznie zachęci do czytania, a interesujące ciekawostki sprawią, że dzieci będą chciały lepiej poznać różne aspekty przyrody i kultury. Atlasy doskonale sprawdzą się jako materiał do ćwiczenia samodzielnych wypowiedzi i może być doskonałym uzupełnieniem nauczania nie tylko przyrody, ale i języka ojczystego. Bogate w akcję ilustracje zachęcają do opowiadania, co robią poszczególne zwierzęta lub ludzie. Książki będzie też doskonałym wstępem do pracy z atlasem geograficznym, wchodzeniem w świat historii, geologii i kultury. Młodzi czytelnicy dowiedzą się jak wiele dziedzin ma ze sobą wiele wspólnego. Zdecydowanie polecam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz