Etykiety

środa, 14 czerwca 2017

Wiesław Osiński "Nadwaga i otyłość. Aktywność fizyczna w profilaktyce i terapii"Wiesław Osiński, Nadwaga i otyłość. Aktywność fizyczna w profilaktyce i terapii, Warszawa „PZWL” 2016
Nadwaga i otyłość to problem coraz większej liczby osób. Siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta, przebyte choroby, obciążenie genetyczne oraz nawyki sprawiają, że przybywające kilogramy stają się nie tylko problemem jednostki, ale zmorą całego społeczeństwa, które ponosi konsekwencje. Nikt jednak bardziej nie odczuwa tego obciążenia niż właśnie osoba borykająca się z rosnącą wagą, co przekłada się na zainteresowanie suplementami oraz publikacjami opisującymi diety cud. Społeczne wykluczenie, niższe poczucie własnej wartości oraz szereg niebezpiecznych chorób to skutki nieodpowiedniej wagi.
Wiesław Osiński krok o kroku przeprowadza nas przez trudny temat otyłości wymagającej wszechstronnego podejścia i zachęca do korzystania z wiedzy specjalistów z różnych dziedzin: od psychologów przez dietetyków po trenerów. W swojej publikacji skupia się na niewielkim, ale bardzo ważnym wycinku. W pierwszym rozdziale dowiemy się jak wielkie konsekwencje nadmiernej ilości kilogramów ponosi każdy z nas, a szczególnie osoba otyła. Drugi skupia się na konieczności promowania zdrowego stylu życia, zmiany podejścia do własnego ciała, uważniejszego obserwowania, wprowadzenia racjonalnego żywienia oraz regularnego kontrolowania stanu zdrowia. W trzecim znajdziemy cenne informacje, w jaki sposób ocenić poziom nadwagi i otyłości, na jakie czynniki zwrócić uwagę, dlaczego nadwaga to nie zawsze otłuszczenie oraz w jaki sposób wyznaczyć prawidłową masę swojego ciała. Czwarty skupia się na przyczynach prowadzących do nadwagi. Wiesław Osiński krótko opisuje wpływ diety, ograniczonej aktywności fizycznej, znaczenie czynnika genetycznego, zakłócanie metabolizmu, wpływ lekarstw oraz czynników psychologicznych na masę ciała. Zwraca również uwagę na to, że do wzrostu masy ciała przyczynia się brak dostatecznej ilości snu, odstawienie używek, akceptacja społeczna przyrostu masy ciała.
Ważnym rozdziałem jest „Edukacja oraz psychiczne i społeczne czynniki w przeciwdziałaniu nadwadze i otyłości”. Kształtowanie odpowiednich zachowań, większa świadomość wpływu różnych czynników, monitorowanie spożywanych pokarmów i emocji z tym związanych. Osiągnięcie odpowiedniej postawy psychicznej umożliwia nie tylko kontrolowanie pokarmów, ale i pomaga w systematycznych ćwiczeniach. Autor wskazuje, jak wiele pozytywnych efektów niesie ze sobą regularna aktywność fizyczna: od lepszego samopoczucia po lepszą koncentrację. Bierze też pod lupę wiele funkcjonujących w społeczeństwie mitów na temat żywienia.
Rozdział szósty skupia się na opisie zapotrzebowania energetycznego. Dzięki tabelom pokazującym ocenę współczynnika kosztu energetycznego będziemy bardziej świadomi swojego dziennego zapotrzebowania na kalorie, a przykładowy dostarczania energii za pomocą posiłków pomogą bardziej krytycznie spojrzeć na różnego rodzaju przekąski. W kolejnych rozdziałach dowiemy się, że nie wystarczy tylko ćwiczyć, ale dobierać aktywność fizyczną w taki sposób, aby poprawiła metabolizm oraz wzmacnia ciało.
Rozdział jedenasty przybliża czytelnikom poważny problem fazy plateau, czyli zatrzymania efektu spadania wagi wynikające ze spowolnienia metabolizmu w czasie głodówek lub bardzo zredukowanej diety, a nawet w przypadku odpowiednich ćwiczeń. Przyczyną takiego zjawiska może być ciągle zbyt duża ilość spożywanych pokarmów do wymogów energetycznych ciała. Kolejnym ważnym problemem jest nawrót do poprzedniej masy ciała wynikające z naszych genetycznych uwarunkowań do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami (czyli gromadzenie tłuszczu na wypadek braku pożywienia).
Ostatni rozdział pozwala zrozumieć w jaki sposób należy zmodyfikować dietę, jakie produkty wykluczyć, jakich spożywać więcej, aby nasz organizm działał lepiej, miał więcej sił na aktywność fizyczną i szybciej spalał tłuszcz.
Publikacja Wiesława Osińskiego odwołuje się do licznych badań, opiera na wieloletnim doświadczeniu i wiedzy medycznej, dzięki czemu będzie dobrym wstępem do edukacji fizjoterapeutów i dietetyków. Dzięki przystępnemu językowi, prostemu wyjaśnieniu ważnych zjawisk monografia będzie także doskonałą lekturą dla osób chcących się odchudzać.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza