Etykiety

czwartek, 14 maja 2015

Artur Barciś i inni "Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych"

Artur Barciś i inni, Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych, il. Marcin Piwowarski, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2015
Bajki czynią cuda. Trudne tematu zmieniają w łatwe, pozwalają zrozumieć świat, odkryć niebezpieczeństwa, poznać swoją prawdziwą wartość, radzić sobie z trudnymi sytuacjami, wypadkami i zagubieniami, zrozumieć, dlaczego dorośli czasami się kłócą, że odmienność może być dowodem na to, że jesteśmy lepsi. Do tego wyjaśniają, dlaczego współpraca, zrozumienie, obowiązkowość oraz uważne słuchanie dorosłych jest ważne.
„Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych” to interesujący zbiór bajek autorów znanych z książek dla małych i dużych. Opowieści o świecie dziecięcych emocji i problemów dzięki wytłumaczeniu świata dorosłych i dziecięcych uczuć dają poczucie bezpieczeństwa. Całość pięknie uzupełniają komentarze Katarzyny Klimowicz, mające ułatwić pracę rodzicom, nauczycielom i opiekunom. Dzięki wskazówkom z tematami do rozmów z dziećmi oraz radą, kiedy konkretną bajkę koniecznie przeczytać dorosłym łatwiej odnaleźć się w publikacji.
Wszystkie bajki są interesujące i często korzystają ze znanych chwytów. Tak jest np. w „Admiralskich sabotach” Cezarego Harasimowicza, który pokazuje niewierzącego w swoje możliwości Mirka odmienionego w dzielnego i zdolnego admirała dzięki założeniu butów, które i tak gubi na początku sprzątania swojej kajuty. Jednak niezauważenie braku talizmanu sprawia, że chłopieć pięknie sprząta, a później odkrywa, że potrafi zrobić to sam.
Bardzo ważną bajką jest opowieść o Julce, która po wypadku mamy potrafiła sprowadzić pomoc. Dziecko uczy się wówczas, że nie trzeba się bać używać telefonu i poznaje numer służb ratunkowych. Kolejną niezwykle wartościową opowieścią w dzisiejszych czasach jest przygoda Niny z Internetem.
Bajki świetnie nadają się do przerw podczas zabaw oraz jako czytanki do poduszki. Nic przecież nie zbliża dzieci i rodziców, jak wieczorne rozmowy do poduszki. Książkę polecam przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej.


1 komentarz: