Etykiety

niedziela, 17 maja 2015

Grzegorz Kasdepke "Dzieciom"http://nk.com.pl/grzegorz-kasdepke-dzieciom/2176/ksiazka.html
Grzegorz Kasdepke, Dzieciom, il. Marcin Piwowarski, Piotr Rychel, Warszawa „NK” 2015
Niedawno pisałam o bardzo interesującej książce dla dzieci autorstwa Grzegorza Kasdepke. Opowieści o Inżynierze Ciućmie podbiły nasze serca. Z tego powodu sięgnęłyśmy po kolejną książkę. Tym razem zbiór różnorodnych króciutkich utworów ze znanymi motywami kulturowymi, ale w dziecięcej (i moim zdaniem zdecydowanie lepszej) odsłonie. Autor przekonuje w nich dzieci, że warto być innym, mieć własne pasje, indywidualne podejście do świata, ale jednocześnie trzeba korzystać z doświadczenia wcześniejszych pokoleń.
Jednym z wielu utworów, które szczególnie przypadły mi do gustu jest historia młodego chomika wzorowana na synu marnotrawnym, motywie doskonale znanym nam z kultury judeochrześcijańskiej. Chomik zamiast pracować woli zachwycać się otoczeniem, biegać, bawić się. Krótko mówiąc: żyć pełnią życia. Dziwi się swoim materialistycznym rodzicom gromadzącym zapasy i zmuszającym go do pracy. Po wyprowadzeniu się z rodzinnej norki może żyć po swojemu, co go bardzo cieszy do czasu pojawienia się śniegu, który skrywa jedzenie i sprawia, że wszystko jest zimne. Po powrocie do rodzinnej norki wie jak piękna może być praca.
Kolejną jest bajka o powolnej kropli deszczu, która przeczuwa, że pęd na ziemię nie jest dobry i ociąga się. Nie słucha ponagleń innych mknących kropli. To pozwala jej odkryć dramat rozbijających się o ziemię koleżanek i uratować siebie dzięki wiatrowi i słońcu.
Wielkim plusem tej publikacji jest różnorodność. Są tu utwory na każdą okazję: na święta, na słotę, na radość, na smutek, na brak wiary w siebie itd..Grzegorz Kasdepke dzieli się z dziećmi swoimi spostrzeżeniami, przemyca naukę i każe zastanowić się nad zjawiskami, które pozornie wydają nam się oczywiste. Książkę polecam wszystkim małym czytelnikom.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza