Etykiety

sobota, 23 maja 2015

Hallie Marshall "Kubuś i lekcje ze Stumilowego Lasu" tł. Wanda Chotomska

https://sklep.egmont.pl/ksiazki/bohaterowie/p,kubus-i-lekcje-ze-stumilowego-lasu,11027.html
Hallie Marshall, Kubuś i lekcje ze Stumilowego Lasu, tł. Wanda Chotomska, il. John Kurtz, Warszawa „Egmont” 2015
Kubuś Puchatek jest przyjacielem wielu dzieci. Mały, pulchny miś z wieloma słabościami wzbudza sympatię dzieci. Jeśli nie przyciągają ich opowieści o tym bohaterze to na pewno ilustracje. Przez to kolejne wydania opowieści o jego przygodach cieszą się wielkim powodzeniem. Do naszych rąk właśnie trafiła kolejna odsłona jego przygód, które są nam doskonale znane z innych książek, ale w nieco innej formie.
Wanda Chotomska za Hallie Marshall wprowadza nas w świat Kubusiowej nauki. Mały głupiutki miś popełnia te same błędy, ale przygody kończą się troszeczkę inaczej. Przez to nie zabraknie opowieści o zdobywaniu miodu, śledzeniu własnych śladów, pójściu Krzysia do szkoły, obietnicach długiej przyjaźni, próbie zgubienia Tygryska, zagubieniu ogona przez Kłapouchego, ważności manier i gimnastyki, przynudzaniu Sowy. Sporo w książce mruczanek, śpiewanek i to, co najważniejsze, czyli piękne Disneyowskie ilustracje.
Książka napisana bardzo ciekawie z wykorzystaniem motywów znanych dzieciom z filmów animowanych o Kubusiu Puchatku. Wielkim plusem jest intertekstualność z innymi tekstami i jednoczesna autonomia kolejnych przygód, co pozwala dziecku na trenowanie pamięci i jednoczesne czytanie bez znajomości tych wcześniejszych przygód. Kubuś Puchatek jest małym misiem dość często popełniającym te same błędy, na których po raz kolejny uczy się, że jego pomysły nie do końca są dobre, że mała modyfikacja nie zmienia wyników postępowań.
My mamy już sporą kolekcję książek o Kubusiu Puchatku i zawsze chętnie sięgamy po kolejne. Ta książka różni się od innych formatem, kolorystyka okładki i ilustracjami, które tu są bardziej pastelowe niż w przypadku innych z wydawnictwa Egmont. Opowieści są też troszkę krótsze niż wydawane pojedyncze przygody w jednej książce. Świetnie sprawdzą się w przypadku dzieci, które nie mogą usiedzieć podczas czytania.
„Kubuś i lekcje ze Stumilowego Lasu” polecam przedszkolakom i dzieciom w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Ulubiony bohater może zachęcić do samodzielnego czytania.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza