Etykiety

środa, 6 maja 2015

Agnieszka Lewandowska –Kąkol "Niezłomna. Zachowała godność w łagrach"

Agnieszka Lewandowska –Kąkol, Niezłomna. Zachowała godność w łagrach, Warszawa „Fronda” 2015
Dla tysięcy osób wojna była czasem największej próby. Działanie w konspiracji, chronienie siebie i innych w imię walki o wolność w czasach, kiedy powinno pojawiać się tylko zwątpienie, współpraca i załamanie wartości. Wiele osób uległo. Nieludzkie tortury, których nie zaserwowalibyśmy zwierzętom zmuszały nawet najtwardszych do mówienia.
Anna była jedną z wielu. Wcześnie straciła matkę, następnie wybuchła wojna i zmusiła nastolatkę do działania w konspiracji. Niejednokrotnie ocierała się o śmierć, ale ciągle wierzyła w czuwającą nad nią siłę, która zachowuje ją do ważniejszych celów. Ku działaniom na rzecz ojczyzny pchało ją właśnie to przekonanie o ważności swoich czynów. Myślę, że sporo było w tym młodzieńczej nieświadomości i głupoty, która nie pozwalała bohaterce na pozostanie obojętną. Zaraziła się duchem walki. Jak w takich warunkach można stać bezczynnie? Trzeba przemierzać wiele kilometrów pieszo, w niewygodach, z poczuciem głodu. Najważniejsze było spełnienie misji, bycie doskonale działającym trybikiem. Nawet jeśli stawką było własne życie, bo cóż ono znaczy w obliczu niewoli ojczyzny.
„Niezłomna” Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol to opowieść oparta na wspomnieniach sybiraczki. Napisana żywym językiem książka sprawia, że oczami wyobraźni lądujemy w czasach bardzo trudnych. Autorka dobrze opisuje realia, w jakich musieli działać Polacy. Nie zabraknie tam też obrazów więziennych, które każą zastanawiać się jak ludzie ludziom mogli (i w niektórych częściach naszej planety nadal mogą) zgotować taki los.
Książkę polecam każdemu, kto chce poznać realia, w jakich walczyli, pracowali i próbowali przetrwać Polacy.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza