Etykiety

sobota, 23 maja 2015

Katarzyna Najman "Księga 365 bajek"

http://siedmiorog.pl/catalog/product/view/id/36607/s/ksiega-365-bajek/category/303/?SID=2663c02a32658059f34a478bc7ee09ba
Katarzyna Najman, Księga 365 bajek, il. Maury i in., Wrocław „Siedmioróg” 2015
Kilkuzdaniowe opowieści zakończone morałem pozwalają dziecku zrozumieć mniej i bardziej skomplikowane zjawiska. Nie zabraknie tam opowieści o tym, dlaczego warto sprzątać, dlaczego zimą trzeba ciepło się ubierać, w jaki sposób można spełnić swoje marzenia, jak ważne jest pozytywne podejście do zmian, że zdrowe jedzenie może być smaczne, a kupowanie słodyczy z kieszonkowego może być lekkomyślne, że zdobywanie nowych umiejętności wymaga wielu godzin a czasami lat ćwiczeń. Dzieci odkryją również odmienne podejścia różnych bohaterów do jednej sprawy. Wiele z opowieści podzielono na dwie do czterech krótkich, przez co morał nie do końca jest widoczny, inne wcale go nie posiadają i są po prostu opisem pewnej scenki z życia dzieci, dorosłych czy zwierząt.
Wielość utworów, które z każdym miesiącem są coraz dłuższe sprawia, że dziecko ma do czynienia z wielką różnorodnością oraz możemy śledzić stopień skupienie naszej pociechy podczas kolejnego czytania. Warto po każdej opowieści zachęcić dziecko, aby opowiedziało to, co usłyszało.
Poza różnorodnością opowieści mamy też do czynienia ze zgromadzeniem ilustracji znanych nam z innych książek, których bohaterowie pojawiają się i tu. Niewielka czcionka zdecydowanie przystosowana jest do czytania przez dorosłego, ale niedługie opowieści mogą zachęcić małych czytelników i pomogą zrozymieć czytany tekst.
Ze względu na długość utworów książkę polecam dzieciom od pierwszego roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że posiada ona zwykłe strony, które mogą być przez tak małe dzieci uszkodzone. Na pewno sprawdzi się ona w przypadku przedszkolaków.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza